Diyabet hastalarına 'Acil Durum Kartı'

Kütahya'da, hastaneye başvuran şeker hastalarına verilen ve üzerlerinde taşımaları istenen kartta, acil durumlarda iletişime geçilecek kişilerin telefon numaraları yer alıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.01.2010 - 17:53

Diyabet hastalarına 'Acil Durum Kartı'

Evliya Çelebi Devlet Hastanesi yetkilileri, geçen aylarda başlattıkları uygulama kapsamında kuruma muayene, tedavi veya kontrol amacıyla müracaat eden diyabet hastalarına yanlarında taşımalarını istedikleri bir kart verdiklerini belirttiler.

Kartta diyabet hastasının isim, adres, kendisi, bir yakını ve hastanenin telefon numaraları ile doktorunun isim bilgilerinin bulunduğunu anlatan yetkililer, kartın arka yüzünde ise hastanın acil müdahale edilmesi gereken rahatsızlığına tanık olabilecek kişi ya da kişilere yönelik uyarı yazısına yer verildiğini kaydettiler.

Yetkililer, kartın arka yüzünde, ''Şeker hastasıyım. Beni baygın halde bulduysanız veya hareketlerim normal değilse bu şeker hastalığımdan olabilir. Kartta yazılı numaralardan ilgili kişilere ulaşınız'' ifadesinin yer aldığını anlatarak, bununla diyabet koması gibi ağır seyreden vakalarda hastanın ilgili kurum ve kişilere daha çabuk ulaştırılmasının amaçlandığını bildirdiler.

Sayfa Yükleniyor...