Diyabet hastalarına kuşkonmaz önerisi

Uzmanlar, glisemik indeksi düşük, posa içeriği yüksek olan ve kan şekerini kontrol etmeye yardım eden kuşkonmazı, diyabet hastalarına öneriyor.

ntv.com.tr 26.07.2016 - 10:02

Diyabet hastalarına kuşkonmaz önerisi

Yaklaşık 5000 yıl once Mısır’da yetiştirilmiş olan kuşkonmazın yüzlerce farklı çeşidinin olduğunu belirten Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, “Kuşkonmaz çok alışkın olmadığımız, fakat aslında günlük beslenmemizin içerisinde olması gereken harika bir sebze” diyor. 

Kuşkonmazın en yaygın çeşidinin yeşil olduğunu belirten Özger, daha nadir bulunan beyaz ve mor kuşkonmazın da yenilebilir olduğunu söylüyor. çeşitlerinden.

Özger, yeşil kuşkonmazın antioksidan ve folik asit yönünden zengin, ayrıca iyi bir C ve K vitamini kaynağı olduğunu aktararak, “5 çubuk kuşkonmaz, 25 kalori içerir. Yani çok besleyici olmasının yanı sıra çok da hafiftir, kilo verme diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilir” diye konuşuyor.

KUŞKONMAZ GÖZ SORUNLARINDA DA ETKİLİ

Özger'e göre, glisemik indeksinin düşük, posa içeriğinin yüksek olmasından dolayı kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmaz, diyabet hastaları için oldukça yararlı:

“Tüm bu faydalı özelliklerinden dolayı şeker hastaları kuşkonmazı düzenli olarak tüketmelidir. Kuşkonmaz, iyi bir antioksidan kaynağı olduğu için kanserden korunmada da etkilidir. Ayrıca katarakt ve diğer göz sorunlarını önlemeye de yardımcı olabilir.”

Sayfa Yükleniyor...