Diyabet her 6 saniyede bir can alıyor

Diyabetteki hızlı artıya dikkat  çeken Endokrinoloji Uzmanı Prof. Bülent Okan Yıldız, "Her 6 saniyede bir kişi, diyabet nedeniyle hayatını kaybediyor" dedi.

tip_1_diyabet_nedir_h25039.jpg

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız, her 6 saniyede bir kişinin diyabet nedeniyle hayatını kaybettiğini, geçen yıl 5 milyon kişinin diyabete bağlı nedenlerden yaşamını yitirdiğini söyledi.

Yıldız,  diyabetin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün artan bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Uluslararası Diyabet Federasyonunun 2015 yılı verilerine göre, dünyada her 11 kişiden, Türkiye'de ise her 6 kişiden birinin diyabet hastası olduğunu belirten Yıldız, hastaların yarısının rahatsızlığını bilmediğini, bunun da birçok hastalık açısından önemli bir risk taşıdığını vurguladı.

Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız
Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız

Yıldız, araştırmaların her 10 diyabet hastasından 8'inin düşük veya orta gelirli ülkelerde yaşadığını ortaya koyduğunu aktararak, "Tanı almış ve tanı almamış diyabet hastalarından oluşacak bir ülke, 415 milyon nüfusla Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın 3. en kalabalık ülkesi olur. 2025 yılında bu ülkenin nüfusunun 592 milyona ulaşacağı öngörülüyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...