Diyabetik retinopatinin tedavisi mümkün

Tüm diyabet hastalarının göz hastalığı riski altında olduğunu vurgulayan Türk Oftalmoloji Derneğinden Prof. Ali Osman Saatci, diyabetik retinopatinin diyabetin tedavi edilebilir tek komplikasyonu olduğunu söyledi.

ntv.com.tr 24.09.2017 - 12:07

Diyabetik retinopatinin tedavisi mümkün

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birim Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Saatci, Türkiye'de 945 hastayla Diyabetik Makula Ödemi Kayıt Çalışması yapıldığını ifade ederek, tüm tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarının diyabete bağlı göz hastalığı riski altında olduğunu kaydetti.

Çalışmaya katılan hastaların yüzde 96,4'ünün tip 2, yüzde 3,6'sının ise tip 1 diyabetli olduğunu dile getiren Saatci, 20 yıl veya daha fazla zamandır diyabetle yaşayan kişilerin üçte birinin diyabetik retinopati riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.


HASTALIK BELİRTİ VERMİYOR, SİNSİ İLERLİYOR

Saatci, hastalığın başlangıcında hastanın hiç şikayeti olmayabileceğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Diyabete bağlı göz hastalığı, herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen bir göz hastalığıdır. Diyabetik retinopati, şeker hastalığına bağlı olarak gözün arka bölümünde ışığa hassas bir doku olan retina tabakasının damarlarının etkilenmesi ile ortaya çıkan bir durum olup, diyabetin tedavi edilebilir tek komplikasyonudur. Hastalığın bulguları zamanla ortaya çıkmaktadır. Hafif veya ağır, ancak muayene edilen diyabetli bir hastada retinopatinin görülme oranı yüzde 40-45 civarındadır. Bu oran hastalığın süresiyle artış gösterebilir."

Erken safhada yakalanan diyabetik retinopati tedavisinin mümkün olduğunu dile getiren Saatci, bu nedenle hastaların kan şeker düzeyleri çok iyi kontrol edilse bile, retina muayenelerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Saatci, Türk Oftalmoloji Derneği’nin sahibi olduğu; Türk Diyabet Cemiyeti ile Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ile hayat geçirilen ve Bayer’in koşulsuz destekçisi olduğu "Diyabeti Tanı, Gözünü Koru" sosyal sorumluluk projesiyle diyabet hastaları ve hasta yakınlarının, diyabete bağlı görme kayıpları konusunda bilgilendirildiğini ifade etti, detaylı bilgiye www.diyabetitanigozunukoru.com adresinden ulaşılabildiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...