Diyabetli çocuklar kampta buluşacak

Doğu bölgesindeki diyabetli çocuklara katkıda bulunmak üzere 15-20 Ağustos 2011 tarihleri arasında Diyarbakır Çocuk Hastanesi Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği tarafından kamp düzenlenecek.

11.08.2011 - 09:26

Diyabetli çocuklar kampta buluşacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hazar Gölü Çocuk Yaz Kampı tesislerinde gerçekleşecek kampa; Diyarbakır, Adıyaman, Adana ve Erzurum’dan 10-18 yaşları arasında 60 çocuk katılacak.

Daha çok erişkinlerin hastalığı olarak bilinen diyabet, küçük yaşlardan itibaren çocuklarda da görülüyor. Çocuklarda görülen diyabet türü, Tip 1 diyabet olarak isimlendiriliyor. Her gün, 4 kez insülin hormonu alarak yaşamlarını sürdürebilen Tip 1 diyabetli çocukların düzenli olarak kan şekerlerini ölçmeleri gerekiyor.

Ülkemizde her yıl 1700 kadar çocuk diyabet tanısı alıyor ve tahminen 20.000 çocuk diyabetli olarak yaşamını sürdürüyor. Diyabetli çocukların tedavisinde insülin kadar, diyabet eğitimi de önemli yer alıyor.

Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı, Çocukluk Çağı Diyabet Programı çerçevesinde diyabetli çocukların eğitim ve bakımlarını geliştirmek amacıyla düzenleniyor. Kampta eğitim temel konuların anlatılması yanında grup çalışmaları ve kamp içindeki deneyim paylaşımı ile yapılacak. Çocuklar yaşlarına, eğitim durumlarına göre iki gruba ayrılacak; bir grup ders yaparken, diğerleri açık havada grup çalışması yapacak.

Eğitim saatleri dışındaki zamanlarda yüzme başta olmak üzere çeşitli spor, eğlence ve sanat aktiviteleri düzenlenecek. Kampta öğretim üyelerinin sorumluluğunda çocuk hekimleri,diyetisyenler, diyabet hemşireleri, psikologlar ve aktivite liderlerinden oluşan bir ekip görev yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...