Diyaliz için Hakkari'den Van'a gidiyor

Böbrek hastası Seyhan Akboğa, Hakkari Devlet Hastanesi’nde diyaliz ünitesi doktoru bulunmadığı için haftada 2 kez Hakkari'den Van'a gitmek zorunda kalıyor.

Haberler 24.12.2010 - 13:55

Diyaliz için Hakkari'den Van'a gidiyor

Biçer Mahallesi'nde maddi durumları iyi olmadığı için zor koşullarda yaşayan 11 nüfuslu Akboğa ailesinin 14 yaşındaki böbrek hastası kızları Seyhan Akboğa, haftada 2 kez diyaliz makinesine bağlanmak için Hakkari'den Van'a gidiyor.

9 çocuk annesi Nehile Akboğa, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızı Seyhan'ın 7 yıldır böbrek hastası olduğunu belirterek, bir yıldır Devlet Hastanesi diyaliz ünitesinde doktor bulunmadığı için büyük sıkıntı yaşadıklarını, haftada iki gün Van'a gidip gelmenin kızı açısından yorucu bir durum olduğunu ifade etti. Seyhan'ın yanı sıra 7 yaşındaki kızı Bahar'a da böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu bildiren Akboğa, ''Doktorlar Bahar'ı Ankara'ya götürmem gerektiğini söyledi. Eşimin işsiz olması ve maddi durumumuzun iyi olmaması nedeniyle Ankara'ya gidemedik. Kızım Seyhan'ı da Valiliğin yardımıyla Van'a götürebiliyorum'' dedi.

Hakkari Devlet Hastanesi’nde hemen her branşta doktorun görev yaptığını ancak diyaliz doktorunun bulunmadığını anlatan Akboğa, Hakkari Devlet Hastanesi diyaliz ünitesine doktor atanmasını istediklerini kaydetti.

İl Müdürü Özlem Köse de Sağlık Bakanlığı tarafından Hakkari Devlet Hastanesi’nde görev yapmak üzere bir diyaliz doktorunun atanmasına yönelik onay çıktığını ifade ederek, doktorun en kısa zamanda kente gelerek göreve başlayacağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...