“Türkiye diyaliz hizmetlerinde birçok ülkeyi geride bıraktı”

Hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla yapılan araştırmaya göre, Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezlerinde tedavi gören hastaların yaşam kalitelerine ilişkin algıları, Avrupa, Japonya ve ABD’deki diyaliz hastalarının algılarından daha yüksek.

Haberler - ntv.com.tr 11.07.2016 - 09:45

“Türkiye diyaliz hizmetlerinde birçok ülkeyi geride bıraktı”

Türk Böbrek Vakfı’nın desteği ile Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel başkanlığında hayata geçirilen araştırma, Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezlerinde tedavi gören hastaların yaşam kalitelerine ilişkin algılarını değerlendirmek üzere yapıldı.

Araştırma, Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çınar, Araştırma Görevlisi Hüseyin Ekizler ve Marmara Üniversitesinin öğrencilerinin görev almasıyla hayata geçirildi.

“TBV DİYALİZ MERKEZLERİ, BAŞARILARINI DÜNYADA DA KANITLADI”

“Türkiye diyaliz hizmetlerinde birçok ülkeyi geride bıraktı” diyen Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, araştırma hakkında şunları söyledi:

TBV Başkanı Timur Erk
TBV Başkanı Timur Erk

“Merkezlerimizde, 25 yılı geride bırakmış tedavi gören hastalarının olması, sunulan hizmetin niteliği hakkında bir fikir vermekle birlikte, Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel başkanlığında yürütülen bilimsel araştırmaya göre, Japonya, ABD ve AB ülkeleri gibi ülkelerle de mukayese edildiğinde, toplam hizmet kalitesi açısından da oldukça iyi bir yerde olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma sonuçları çalışmalarımızda bizleri bir defa daha yüreklendirmiştir.”

Araştırmada kullanılan “Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi KDQOL36 (Kidney Disease Quality of Life)” ölçüm aracına göre; hastalığın etkileri, böbrek hastalığının getirdiği yük, zihinsel İşlev, uyku, sosyal destek, hasta tatmini gibi kriterler değerlendirme konusu oldu.

Uluslararası mukayese sıralamasında en yüksek yaşam kalitesi puanı ile Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezleri hastaları ilk sırada yer alırken onu ABD, Japonya ve son sırada ise Avrupa diyaliz hastaları bulundu. Yine ölçek değerlendirmelerine göre 2 grupta (Fiziksel Rol ve Sosyal İşlev) TBV hastaları diğer ülkelerin önünde yer aldı.

Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel
Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel

Araştırmanın temel amacının, hemodiyaliz hastalarının fiziksel ve duygusal sorunlarına ilişkin algılarını uluslararası normlara uygun şekilde ölçmek olduğunu belirten Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel ise şöyle konuştu:

“Bu saha çalışması sonucunda oluşturulacak veri bankasının tüm hekimlerimizin serbestçe kullanımına sunmak, böylece bu alanda yapılacak bilimsel çalışmaların yaygınlaştırmasını da hedeflemekteyiz. Bu araştırmanın bir diğer önemli amacı ise KDQOL36 (Kidney Disease Quality of Life) ölçüm aracını kullanarak yaşam kalitelerinde etkili olan faktörleri ölçmek ve Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezlerinde tedavi gören hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitelerinde etkili olan bu faktörler itibarıyla uluslararası mukayesesini yapmaktır.”

Sayfa Yükleniyor...