Doğum depresyonunda yaş önemli değil

Avustralya'da yapılan bir araştırma, ilk kez çocuk doğuran yaşlı annelerin doğum sonrası depresyona girme olasılıklarının, genç annelerden daha yüksek olmadığını ortaya koydu.

26.10.2011 - 10:20

Doğum depresyonunda yaş önemli değil

Avustralya'daki Macquarie Üniversitesinden Catherine McMahon'ın liderliğinde yapılan araştırma, ilk çocuklarını 37 yaşında ve daha ileri yaşta dünyaya getiren annelerin doğum sonrası depresyona girme olasılıklarının, ilk çocuklarını daha genç yaşta doğuran annelerden yüksek olmadığını gösterdi.

Sonuçları "Fertility and Sterility" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde doğal yollardan hamile kalan 266 ve tedaviyle gebe kalan 275 kadın izlendi. Kadınlarla hamileliklerinin son üç ayında anket ve bebekleri 4 aylıkken depresyonda olup olmadıklarının teşhisi için görüşme yapıldığı belirtildi.

Kadınlardan yüzde 8'inde doğum sonrası depresyon belirtileri gözlenirken, ilk çocuklarını 37 yaşında ve sonrasında dünyaya getiren 180 kadınla diğerleri arasında depresyona girme olasılığında fark görülmedi. Yaşlı annelerin anneliğe adapte olmakta ve yaşamlarında bebeğin getirdiği değişiklerle mücadele etmekte zorlanabileceği yönünde spekülasyonlar bulunuyordu.

Öte yandan yaşlı annelerin hamilelik sırasında yaşadıkları komplikasyonların, bu annelerin doğum sonrasında depresyona girme olasılıklarıyla bağlantısı olduğu biliniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...