Doğum kontrol hapları sakıncalı mı?

Kist tedavisi için doktorların verdiği doğum kontrol haplarını kullanan ve bacak damarları tıkanan Makyöz Aslı Ayfer Tirtom ve Pelin Atmaca’nın durumu gözleri doğum kontrol haplarına çevirdi.

101213-dogumm

İSTANBUL - Habertürk’ün haberine göre, 37 yaşındaki makyöz Aslı Ayfer Tirtom, yumurtalıklarındaki kist nedeniyle üç hafta önce doktorunun verdiği doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanmaya başladı. 13 gün sonra sol bacağında kasılmalar başlayan Aslı Ayfer Tirtom’un sol bacağı şişti. Doktora başvuran Tirtom, ödem oluştu diye ağrı kesici verilip evine gönderildi. Şikâyetleri sürünce ultrason çekilen Tirtom, bacağındaki toplardamarın tıkandığını öğrendi. Aslı Ayfer Tirtom, acil olarak Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı.

Aslı Ayfer Tirtom, şu an kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar nedeniyle beyin kanaması ve akciğer embolisi riski altında olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“İçindeki sentetik östrojenden dolayı doğum kontrol haplarının bu tür yan etkisi olabilirmiş. Damarların açılması bir yılı bulabilirmiş. 9 gündür hastanedeyim. Sol ayağıma basamıyorum. Hapı satan ilaç firmasına dava açacağım. Sağlık Bakanlığı’na da olayı bildireceğim.”

‘DİKKATLİ OLUN’
Hastaneden 16 günlük iş göremez raporu alan Aslı Ayfer Tirtom, “Doktorlar, hastalarına bu hapları şeker gibi dağıtıyor. Bana ‘yan etkisi en az olan ilaç’ olarak tavsiye edildi. Bu hapın kullanımının çok yaygın olduğunu öğrendim. Kadınlar kullandıkları doğum kontrol haplarının yan etkilerini iyi araştırmalılar, dikkatli olmalılar” diye konuştu. Genç kadın önceki gün hastaneden taburcu edildi.

UZMANLAR NE DİYOR?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Erez, “Tüm doğum kontrol haplarının yan etkisi vardır. Doğum kontrol hapı 1 ila 2 yıl kullanılacaksa test yapılır, 2-3 ay için yapılmaz” diye konuştu.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil ise “Bu hapların nadir de olsa damar tıkama etkisi var. Yoksa binlerce kadın doğum kontrol hapı kullanıyor” dedi.

Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ümit Özekici ise doğum kontrol haplarının, kalp damar sistemine yük getirebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Hipertansiyon gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. İçerisindeki sentetik progesteronlar damarda daralma yapabilir. Toplardamarda da pıhtılaşma yapabilir. Bu haplar kişiye verilirken kişide varis var mı yok mu onu araştırmak lazım. Kişinin sigara içip içmediğini de bilmek gerek. 35 yaş üstünde sigara içen kadınlarda bu tür vakalara rastlanabiliyor. Ayrıca bu haplar verilirken damar hastalığı olup olmadığı incelenmelidir. Ayrıca doğum kontrol hapları memede miyom varsa bunu alevlendirebilir. Sıkıntı şuradan kaynaklanıyor, rastgele aspirin gibi satılıyor. Bireyler "Bu hap arkadaşıma iyi gerlmiş" diyor kullanmaya başlıyor.”

Bu tür vakaların on binde bir görüldüğünü belirten Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu da, “Bir hafta içinde bu vakaların bu kadar sık olması bir tesadüf gibi. Doğum kontrol haplarının komplikasyonları var ama yine de en güvenilir doğum kontrolü onlarla sağlanıyor. Ancak hekimler bu hapları vermeden önce kişide varis, kilo sorunu var mı, yok mu bakmalı; kişinin sigara içip içmediği sorulmalı. Bunlar iyice araştırılmadan bu haplar verilmemeli” açıklamasını yaptı.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KİMLER İÇİN SAKINCALI?
Karaciğer hastalıkları, meme kanseri, kalp hastalığı ve kan pıhtılaşması olan veya daha önce bu hastalıkları geçirmiş olan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmez. Sigara kullanıyorsanız, 35 yaşını geçtiyseniz, migreniniz varsa, yüksek tansiyon veya şeker hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorunuza bu durumları mutlaka bildirmeniz gerekir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlk iki üç ay boyunca bazı bünyelerde, düzensiz kanama, kilo alma, baş ağrısı, bulantı, cinsel isteğin azalması, deri sorunları, huysuzluk, şişkinlik veya göğüslerde sancı gibi yan etkiler görülebilir. Bunlar geçici etkilerdir ama yine de bu gibi durumlarda doktorunuzla konuşup hapınızı değiştirebilirsiniz. Yüzde kara leke oluşumu gibi bir şey söz konusu olursa, şapka veya güneş kremi kullanarak güneşten korunmanız gerekir. Doğum kontrol haplarının meme kanseri riskini arttırdığı haberleri birçok doktor tarafından çok doğru bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...