Doğum sayısı 69 ilin nüfusundan fazla

Dünyanın ilk doğum hastanelerinden olan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1862'den bu yana gerçekleşen doğum sayısı 1,5 milyonu buluyor.

Anadolu Ajansı 18.09.2013 - 13:14

Doğum sayısı 69 ilin nüfusundan fazla

İstanbul'da özellikle Anadolu yakasında yaşayanların büyük çoğunluğunun anılarında yer eden, çok sayıda sevince ev sahipliği yapan, yeni yaşamların başladığı hastanede, 1963'ten beri kayıt altına alınan doğum sayısı 1 milyon 200 bin iken, geride kalan yaklaşık 100 yıllık dönemde ise 300 bin kişinin doğduğu tahmin ediliyor.

Yusuf Kamil Paşa ile eşi Zeynep Hanım tarafından özel mülklerinde hastalara ücretsiz hizmet vermek amacıyla yaptırılan hastane, Üsküdar'ın sağlık hizmetini bugüne kadar sürdürebilmiş en eski sağlık kuruluşu. Hastanenin bir diğer özelliği ise İstanbul'un ilk özel hayır kurumu olması.

Hastane yöneticisi Uzman Dr. Mustafa Eroğlu, hastanenin çok sayıda ilke ev sahipliği yaptığını ifade etti. Eroğlu, Türkiye'de ilk kuvözün buraya getirildiğini, ilk ultrason görüntüleme yönteminin burada uygulandığını, kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik cerrahinin ilk olarak bu hastanede yapıldığını söyledi.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİM DE BURADA DOĞDU
Eroğlu, hastanede doğanlar arasında meşhur olmuş çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve sporcu bulunduğunu ancak bunların çoğunu sayı fazlalığı nedeniyle tespit edemediklerini anlattı. Mustafa Eroğlu, Zeynep Kamil'de doğanlar arasında, tespit ettikleri kadarıyla Barış Manço, Bülent Ersoy, Burcu Esmersoy, Zara, Nadide Sultan ve Murathan Mungan gibi ünlü simaların bulunduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bu yılın başında açıkladığı 2012 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, hastanede doğanların sayısı Türkiye'nin 69 ilinin nüfusundan fazla.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...