Doğumsal el anomalisi genetik olabilir

Doğumsal el anomalisinin, ileri inceleme sistemlerine rağmen hala sık görülen bir sorun olduğunu belirten Mikrocerrah Prof. Güdemez, doğumsal el anomalisinin %30’unun genetik, %10’unun oksijensiz kalma, radyasyon ve ilaçlardan, kalan %60’ının ise sebebi bilinmeyen faktörlerden kaynaklandığını söyledi.

ntv.com.tr 12.06.2017 - 09:05

Doğumsal el anomalisi.jpg

“Doğumsal el anomalisinin, normalden farklı el ve kol yapısıyla doğan bebeklerin sahip oldukları rahatsızlıktır” diyen El ve Mikrocerrahi Uzmanı Prof. Dr. Eftal Güdemez, majör el anomalileri görülebildiği gibi daha basit, minör anomalilere de sık rastlandığını belirtti.

Hiç gelişmeme, parmak aralarının oluşmaması, perdelenmesi, eksiklikler, farklılaşma sorunları, fazla oluşmuş bölümler, aşırı büyümüş bölümler veya sıkıştırıcı bant sendromu gibi değişik anomaliler görülebildiğini dile getiren Güdemez, en sık görülen doğumsal el anomalisinin sindaktili denen yapışık parmak sendromu olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Daha sonra ise polidaktili denen fazla parmak gelmektedir. Fazla parmaklar her iki elde görülebileceği gibi ayak parmaklarında da mevcut olabilir.”

Doğumsal el anomalilerinde tedavi planlamasının büyük önem taşıdığını aktaran Prof. Güdemez, doğumsal el anomalisi olan çocukların büyük çoğunluğunda zeka sorunu bulunmadığını, kompleks sorunların ise çok nadir görüldüğünü sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...