Erzurum il merkezine 183 kilometre uzaklıktaki Karaçoban ilçesinden Nenehatun Kadın Doğum Hastanesine sevk edilen ikiz bebeklere gebe Seher Işık, yolda ambulans içerisinde erken doğum yaptı. Bebeklerden biri dünyaya gelirken öteki rahimde yan durduğu için doğumu gecikti.

Dünyaya gelen bebeği hayatta tutabilmek için ambulansta görevli Karaçoban Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sefer Başpınar, yoğun çaba sarf etti. Yeni doğan bebeği hipotermiden korumak için kendi göğsüne saklayarak vücut ısısını koruyan Dr. Sefer Başpınar, bu şekilde bebeğin hayatta kalmasını sağladı.


Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Berrin Göktuğ Kadıoğlu, "Sancı eylemi ilerlediği için birinci bebek ambulansta doğuyor. Ambulans doktorumuz başarıyla doğumu yaptırıyor. Bebek çok küçük olduğu için vücut ısısının korunması önemli. Doktorumuz göğsüne alıyor ve onun sıcaklığını koruyarak başarılı bir şekilde hastanemiz aciline getiriyor. 1300 gram canlı bebek. İkinci bebekte yan durduğu için anne doğuramıyor. Onu da geldikten sonra sezeryanla doğurttuk. 1530 gram. İkisinin de sağlık durumları iyi” diye konuştu.

Ambulansta doğan bebeği hayatta tutabilen Dr. Sefer Başpınar, sosyal medyada takdir topladı.

Dr. Sefer Başpınar
Dr. Sefer Başpınar

Başpınar’ın meslektaşlarından Uzm. Dr. Hatice Kup, şu paylaşımda bulundu:

“Bu doktor bey Erzurum Karaçoban'da daha yeni pratisyen hekim. 28 haftalık ikiz taşıyan gebenin doğum eylemi ambulansta başlayınca 1. bebeği 1300 gram olarak başarıyla doğurtmuş ve bebeği hipotermiden korumak için de kendi göğsüne saklayarak Erzurum Nenehatun Kadın Doğum Hastanesine başarıyla ulaştırmıştır. Bebeği teslim aldığımızda 36 derece vücut ısısı ve 96 saturasyonla başarıyla bize teslim etti. Dr. Sefer Beyin cesareti ve merhametini sizinle paylaşmak ve ona buradan teşekkür etmek istedim.”

TREN İSTASYONUNDA DOĞUM YAPTI