Doktor Deniz'in karaciğeriyle hayata döndü

10 yıldır organ nakli beklerken hayatını kaybeden nükleer tıp uzmanı Deniz Karahan'ın karaciğeri, intihara teşebbüs eden Nur Hilal Kanık'ı yaşama döndürdü.

Anadolu Ajansı 22.04.2014 - 12:46

Doktor Deniz'in karaciğeriyle hayata döndü

Diyarbakır'da fenalaşarak yaşama gözlerini yuman nükleer tıp uzmanı Deniz Karahan'ın karaciğeri, 15 yaşındaki Nur Hilal Kanık'ı hayata bağladı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Doç. Dr. Murat Sözbilen başkanlığındaki ekibin başarılı operasyonuyla karaciğerin nakledildiği Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören Nur Hilal Kanık, intihar teşebbüsü nedeniyle pişman olduğunu belirtti, "Yaşama kavuştum çok mutluyum ama bana karaciğerini veren doktor ölmüş o kötü" dedi.

Bir hata yaptığını ve ölmek istediğini ifade eden Kanık, "Şimdi bedelini ödüyorum. Bundan sonra yaşamın değerini gerçekten çok iyi anladım. Doktorun ailesine çok minnettarım" diye konuştu.

Bornova Kız Meslek Lisesi 1. sınıf öğrencisi olduğunu ve büro yönetimi eğitimi aldığını söyleyen Kanık, iyileştikten sonra okuluna devam edeceğini dile getirdi.

ANNE KANIK: MUCİZE OLDU
İşçi emeklisi 59 yaşındaki Münire Kanık da son 1 haftanın çok sancılı geçtiğini, tek çocuğunun ilaç aldığını öğrendikten sonra 9 Nisan'da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırdıklarını anlattı. Münire Kanık, kızının yaşamına neden son vermek istediğini öğrenemediğini ama ölüme çok yaklaşmasına tanık olduğunu ifade etti.

Artık tüm ümitlerin tükendiği anda Diyarbakır'dan bir haberin geldiğini söyleyen Kanık, şöyle devam etti: "Kızım ilaç almış, yoğun kan hapları. O yüzden karaciğeri iflas etti. Kadavradan alınan karaciğer uymadı, aileden uygun verici bulunamadı. Sonra haber geldi. Doktor Deniz Karahan'ın da beyin ölümü gerçekleşmiş. Allah rahmet eylesin. Karaciğeri uyumlu çıktı. O gün bir mucize oldu diyelim. Karaciğer nakli yapıldı, gördüğünüz gibi kızım hayata döndü, çok mutluyum. Allah'a ne kadar şükretsem azdır."

Organ beklerken yaşama veda eden Deniz Karahan'ın ailesi ile görüştüklerini ve teşekkürlerini ilettiklerini söyleyen Münire Kanık, "İyileşince Nur Hilal de teşekkür edecek, doktorun ailesinin yanına birlikte gideceğiz" dedi.

Tek çocuğunun organ nakliyle hayata bağlandığını ifade eden Kanık, herkese organ bağışı çağrısında bulundu.

YAKINDA TABURCU EDİLECEK
Doç. Dr. Murat Sözbilen de hastanın çok yüksek düzeyde demir ilacı alımı sonrası hastaneye geldiğini, kısa sürede karaciğer yetmezliği tablosunun ortaya çıktığını anlattı. Hastanın medikal tedaviye yanıt vermediğini, yakın çevresinden ise uyumlu verici bulunamadığını kaydeden Sözbilen, Diyarbakır'da ölen doktorun karaciğerini 15 Nisan'da başarılı bir operasyonla naklettiklerini dile getirdi. Hastanın durumunun iyiye gittiğini ve karaciğer dokusunda sıkıntı olmadığını da ifade eden Murat Sözbilen, 1 hafta içinde Nur Hilal Kanık'ın taburcu edileceğini söyledi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde nükleer tıp uzmanı olarak görev yapan Dr. Karahan'ın (35), böbrek yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde beyin ölümü gerçekleşince ailesi tarafından organları bağışlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...