Doktor 'Vecihi' hem üretti, hem uçtu

Çocuk doktoru Levent Ceylan, uçma tutkusunu, tasarlayıp ürettiği hava aracı "gyrocopter" ile gerçekleştiriyor. Uçmayı çok sevdiğini söyleyen Dr. Ceylan, kendisine sık sık "Vecihi" espirileri yapıldığını söylüyor.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 23.05.2016 - 15:23 | Son Güncelleme : 23.05.2016 - 15:27

Doktor 'Vecihi' hem üretti, hem uçtu

Maket yaparak başladığı uçma tutkusunu kendi tasarladığı hava aracıyla sürdüren doktor, sıra dışı hikayesiyle dikkati çekiyor.

Denizli Servergazi Devlet Hastanesinde geçen yıl göreve başlayan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Ceylan, uçuş tutkusunu mesaiden arta kalan zamanlarda sürdürüyor.

Minik hastalarıyla yakından ilgilenen ve onlarla şakalaşan Ceylan, mesai sonrası beyaz önlüğünü çıkarıyor, kırmızı pilot tulumunu giyerek farklı bir maceraya başlıyor.

Kendi elleriyle ürettiği hava taşıtı "gyrocopter"i aracının arkasına takan Levent Ceylan, oğlu Ali'yle birlikte şehir dışındaki düz bir araziye giderek uçuşa hazırlanıyor.

İnce ayarlar ve ısınma turlarının ardından arazide hızlanarak gökyüzüne yükselen Ceylan, görüntüsü ve çıkardığı sesle küçük bir helikoptere benzeyen "gyrocopter" ile gökyüzünde süzülüyor.

"Levye" adını verdiği dümenle aracı gaz verip keserek irtifasını kontrol eden doktor Ceylan, zaman zaman yaptığı sert manevralarla da adeta rüzgarla dans ediyor.

MODEL UÇAKLA BAŞLADI, HAVA ARACI YAPTI

İlkokulda oyuncak uçaklar yaparak başladığı uçuş tutkusunu, kendi ürettiği hava aracıyla bulutların arasında kaybolacak kadar ilerleten Ceylan, uçuş tutkusu ve hava aracı yapma macerasını anlattı.

Havacılığa tutkuyla bağlı olduğunu, pilot olmak istediğini ancak "kaderin kendisini doktor yaptığını" ifade eden Levent Ceylan, üniversite yıllarında THK'nın model uçak kurslarına gittiğini, okul bittikten sonra kendisini uçuracak bir araç yapıp yapamayacağını araştırmaya başladığını kaydetti.

Atölyede bir yandan hava aracını yaparken, diğer yandan yamaç paraşütü ve motorlu paraşütte uzmanlaştığını aktaran Ceylan, 2001 yılında aracını tamamlayarak ilk uçuşunu yaptığını söyledi.

"VECİHİ" ESPRİLERİ YAPILIYOR 

Denizli'ye tayin olduktan sonra ev bakmadan önce nerede uçabileceğini araştırdığını belirten Ceylan, "Uygun araziyi bulduktan sonra yakın bir semtten ev buldum. İş yoğunluğum fazla, vakit buldukça uçuşa hafta sonları 1-2 saat zaman ayırıyorum. Çevremdekiler kendi yaptığım bir araçla uçmamı korkuyla karşılıyor. Kimsenin pek görmediği bir uğraş olduğu için garip bakılıyor ama kötü karşılanmıyor. Zaman zaman 'Vecihi' esprileri yapılıyor. Özellikle aile içinde sıkça yapılıyor. Ne diyebilirim, benzetiyorlar" diye konuştu.

Türkiye'nin ilk yerli uçağını üreten Pilot Vecihi Hürkuş
Türkiye'nin ilk yerli uçağını üreten Pilot Vecihi Hürkuş

VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?

Vecihi Hürkuş, 1896 - 1969 yılları arasında yaşamış Türk pilot, mühendis ve müteşebbistir. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi olan Hürkuş, Türkiye'nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

Şener Şen'in "Vecihi" olarak nam saldığı Gülen Gözler filminden bir kare.
Şener Şen'in "Vecihi" olarak nam saldığı Gülen Gözler filminden bir kare.

GÜLEN GÖZLER'İN 'VECİHİ'Sİ ŞENER ŞEN

Ertem Eğilmez'in 1977 yapımı Gülen Gözler filmindeki performansıyla Oyuncu Şener Şen, "Vecihi" lakabıyla zihinlere kazındı.

Sayfa Yükleniyor...