Doktora önce taciz, sonra tehdit tuzağı

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin, bazı kişilerin, kadınlar aracılığıyla özellikle hekimlere, 'cinsel taciz ve saldırı' iddiasında bulunduklarını, sonrada şikayetlerinden vazgeçmek için para talep ettiklerini söyledi.

Anadolu Ajansı 11.11.2013 - 16:55

Doktora önce taciz, sonra tehdit tuzağı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin, bazı kişilerin, özellikle hekimlere asılsız suçlamalar yönelttikten sonra şikayetlerinden vazgeçmeleri karşılığında para talep ettiklerini öne sürdü.

Tekin, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, bazı kendini bilmez insanların, kanunlardaki hassas maddeleri kullanarak, sağlık çalışanlarını asılsız suçlamalarla karşı karşıya bıraktığını iddia etti. Sağlık çalışanlarının, kendilerine yöneltilen asılsız, alçakça iftiralar nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden Tekin, şunları kaydetti:

"Bu kişiler, kamu hastanelerinde poliklinik fiziki şartlarının uygun olmamasını ve personel yetersizliği nedeniyle sağlık çalışanlarının odalarda yalnız çalışmalarını fırsat bilerek, kullandıkları bazı bayanlar aracılığıyla sağlık çalışanlarına özellikle hekimlere, 'cinsel taciz ve saldırı' iddiasında bulunmakta ve sonrasında bu şikayetlerinden vazgeçmeleri karşılığında para talep etmektedirler. Maalesef yasalar, bu tür iddialar karşısında sadece bayanın iddiasını esas almakta, kendisine suç isnat edilen sağlık çalışanları, alçakça iftiralara maruz kaldıkları yetmiyormuş gibi, böyle bir olayın olmadığını ispat etmekle karşı karşıya bırakılmaktalar. Bazen sağlık çalışanları hiç dinlenilmeden, olayın doğru olup olmadığı tetkik edilmeden sadece şikayetçinin şikayetiyle gözaltına bile alınmaktadırlar."

'YA KAPISI AÇIK POLİKLİNİK ODASI, YA DA HER HEKİME BİR SEKRETER'
Tekin, bu durumda, hekimlerin ya hasta mahremiyeti yerine kendini düşünerek, kapısı açık odalarda çalışacağını ya da her doktora bir sekreter tahsis edileceğini savunarak, şöyle devam etti. "Böylece poliklinik odalarında hastayla baş başa kalmamış olacaklar. Maalesef, bu yöndeki taleplerimiz, 'fiziki mekan ve personel yetersizliği' öne sürülerek reddedilmiş ve bu tür olayların vuku bulmasına yol açılmıştır. Peki, hekimler ne istiyor? Öncelikle sağlıklı fiziki koşullarda ve mekanlarda çalışmak istiyoruz. Küçücük, dar ve havasız odalarda çalışmak istemiyoruz. Dar ve kapısı kapalı poliklinik odalarında hastayla baş başa kalmak istemiyoruz. Muayene ya da müdahale ettiğimiz bazı kişilik ya da davranış bozukluğu olan, psikiyatrik olarak 'borderline' diye tabir edilen hastalar tarafından 'cinsel taciz' suçlamalarına maruz kalabiliyor ve böylesine durumlarda şahsın geçmişine, psikiyatrik durumlarına bakılmadan, üzerimize atılan bu iftiraları temizlemek için karakollarda, savcılıklarda, adliye koridorlarında meramımızı anlatmaya, bu moral ve motivasyon bozukluğuyla görevimizi yapmaya çalışıyoruz."

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin yaptırımının da ağırlaştırılmasını talep eden Tekin, tüm sıkıntılarının giderilmesini istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...