"Doktorlar meslek ve gelecek güvencesi istiyor"

TTB İkinci Başkanı Feride Aksu, Tam Gün Yasa Tasarısı'nın ''hekimin emeğinin ucuzlatılmasına yönelik olduğunu'' belirtti, ''Hekimler, meslek ve gelecek güvencesinin olduğu bir çalışma biçimi istiyor'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.01.2010 - 12:19

"Doktorlar meslek ve gelecek güvencesi istiyor"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Aksu, tasarıyla koruyucu sağlık hizmetlerinin göz ardı edildiğini ileri sürdü. Ağız ve diş sağlığı, ana çocuk sağlığı hizmetleri gibi koruyucu sağlık hizmetleri ile bazı tedavilerin ''maliyet etkin'' olmadığı için sağlık hizmetlerinde kapsam dışı bırakılacağını savunan Aksu, ''Cepten katkı payı ödemezseniz bu sağlık hizmetlerine ulaşmanız mümkün olmayacak'' diye konuştu.

Birinci basamaktaki koruyucu sağlık hizmetlerinin de performans üzerinden değerlendirildiğini ifade eden Aksu, çocukluk aşıları performans kapsamında olduğu için bu yaş grubunda aşılama oranlarının yüksek olduğunu, ancak performans dışı olduğu için hamilelikteki tetanoz aşılama oranlarının ise düşük seviyede olduğunu ileri sürdü.

Hekimlere, emekliliğe de yansıyacak bir ücret ödenmesi gerektiğini kaydeden Aksu, ''Hekimler meslek ve gelecek güvencesinin olduğu bir çalışma biçimi istiyor. Bu tasarı hekimin emeğinin ucuzlatılmasına yönelik bir düzenleme içeriyor'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...