7 yaşındayken gittiği doktorda kalbinin sağda, iç organlarının da ters tarafta olduğunu öğrenen 18 yaşındaki Mersinli Elif Özer'in vücudundaki şekil bozuklukları yaşı ilerledikçe daha çok belirginleşti. Sağlık açısından bir problemi olmamasına rağmen görüntüsünden rahatsız olan ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvuran genç kızın durumu doktorları bile şaşırttı.

Bugüne kadar sadece vücudunda çöküklük ya da çıkıklık olan hastaları gören doktorlar, Elif'in vücudunda hem çöküklük hem de çıkıklık olunca durumu Amerika, Arjantin, Danimarka, Brezilya, Rusya ve Kuzey Kore'deki dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıyla görüştü.

Genç kızın vücudu, varılan ortak görüş sonrası Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ve SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok önderliğinde Konya'da gerçekleştirilen başarılı operasyonla normal görünümüne kavuştu.

BİLİMSEL TOPLANTILARA KONU OLDU
İlk kez Elif'in görünümündeki bir hastayla karşılaştıklarını ve bu durumu 6 ülkenin göğüs cerrahlarıyla paylaştıklarını belirten Doç. Dr. Tamer Altınok, ''Onlar da en az bizim kadar şaşırdı. Çünkü bu ender rastlanan bir durumdu. Yapılan görüşmeler sonunda ortak bir fikir oluştu. Bir süre sonra ameliyat kararı aldık'' dedi.

Altınok, ''Biz Elif'in organlarının tüm fonksiyonlarını inceledik. Operasyonun hastaya bir zararı olmaması için ilgili doktorlarla iletişim halinde olduk. Operasyonda iman kemiğinin şekil bozukluğuna neden olan kaburgaları çıkarttık. İman kemiğini belirli bir yerden kesip şekil verdik. Hastanın vücuduna eriyebilen plak yerleştirdik. Bir yıl içinde bu plak eriyecek ve hasta normal görünümüne kavuşacak. Genç kızın durumunu öğrenen bilim adamları çok şaşırdı. Şimdiden yurtdışı ve yurtiçindeki bilimsel toplantılarda konuşulmaya başlandı. Elif'in durumu bilimsel dergilerde yayınlanacak'' diye konuştu.

Altınok, sağlık durumları iyi olan hastayı taburcu ettiklerini dile getirdi.

VÜCUDUNU GİZLEMEK İÇİN BOL ELBİSELER GİYMİŞ
Vücudunun görüntüsüne çok üzüldüğünü bu durumu gizlemek için geniş elbiseleri tercih ettiğinin söyleyen Elif Özer ise, ''Doktorlara çok ısrarcı oldum. Onlar ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi. Ben de şaşırdım. Vücudum normal görünümüne kavuştuğu için çok mutluyum'' dedi.