Doktorların 'cep'leri mikrop saçıyor

Sağlık çalışanlarının cep telefonları, mikropların hastaneden evlere ve sosyal yaşam ortamlarına yayılmasına neden oluyor.

01.03.2010 - 13:43

Doktorların 'cep'leri mikrop saçıyor

Bilimsel bir çalışma, doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının hastane ortamında cep telefonu kullanmamaları gerektiğini ortaya koydu.

Çalışma, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Özaslan, Gaziantep'teki 4 hastanenin ameliyathane, laboratuvar, yoğun bakım ünitesi, klinik ve polikliniklerinde görev yapan doktor ve diğer sağlık çalışanlarının kullandığı 180 cep telefonunda mikroorganizma varlığı tespit çalışması yaptıklarını söyledi.

''Sonuç olarak cep telefonlarının ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına yol açan organizmalara ev sahipliği yaptığını belirledik'' diyen Özaslan, doktor ve sağlık çalışanlarının mesaileri bittiğinde bu mikroorganizmaları cep telefonları aracılığıyla evlerine, sosyal yaşam alanlarına taşıdıklarını kaydetti.

Özaslan, doktor ve sağlık çalışanlarının hastane ortamındaki mesaileri sırasında çok sayıda cihaz, ekipman ve hastaya dokunduklarını, cep telefonunun cihaz, ekipman ve hastadan bulaşan mikroorganizmalar için iyi bir yaşam ortamı olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

''Gelişen teknolojiyle birlikte hızlı bir şekilde günlük yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan cep telefonu, haberleşmemizi kolaylaştırma yanında sağlığımızı tehdit eden bir unsur olarak da karşımıza çıkıyor. Her ortamda elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarımızı kullanırken bu gerçeği de aklımızdan çıkarmamalıyız. Sık sık temizlemediğimiz takdirde cep telefonu hastalanmamıza da neden olabiliyor.''

Cep telefonlarının hastalığa neden olan etkenler arasında bulunmasının yalnızca doktor ve sağlık çalışanlarını ilgilendirmediğine dikkati çeken Özaslan, ''Cep telefonu olan herkes bu tehditle karşı karşıya. Önerimiz hastane ortamında kesinlikle cep telefonu kullanılmamalı. Diğer alanlardaki kullanım sırasında da cep telefonları sık sık dezenfekte edilmeli'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...