Doktorlarla sohbet ederek kalp ameliyatı oldu

Türkiye'de ilk kez hasta uyutulmadan gerçekleştirilen aort kapağı değiştirme operasyonu sırasında, hasta doktorlarla sohbet etti.

03.02.2010 - 16:30

DEÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztekin Oto, Hasan Dağhan'ın (20), aort kapağında yetmezlik ortaya çıktığını, hastanın kalbinde büyüme başladığı için acil ameliyat kararı alındığını söyledi.

Hastalığın boğaz enfeksiyonunun iyi kontrol edilmemesi nedeniyle ortaya çıkan eklem romatizması sonucunda ortaya çıkan bir kapak hastalığı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oto, ''Ameliyata olağan yöntemlerle alınmış olsa göğüs kafesi boydan boya açılıp, hasta kalp-akciğer makinesine bağlanacak ve narkoz uygulanacaktı. Operasyonu, minimal invaziv yöntemle, 5 santimetrelik bir kesiden yaptık'' dedi.

Operasyon sırasında yüksek spinal anestezi uygulanarak belden yukarısı uyuşturulan hastanın, kalp-akciğer makinesine bağlandığını ifade eden Prof. Dr. Oto, şöyle konuştu:

DÜNYADA SAYILI, TÜRKİYE'DE İLK
''Hastayı uyutmadan boyundan uyuşturarak ameliyatı gerçekleştirdik. Böylece hastayla konuşarak açık kalp ameliyatını gerçekleştirdik. Kalbini durdurduğumuz zaman bile hastayla konuşma imkanımız oldu. 'Ağrın var mı?' diye sorduğumuzda, 'Var' diyordu. Konuşarak gayet rahat yapabildik. Bunun avantajları var. Hastanın yoğun bakım süresini azaltıyor. Hasta uyanık olarak giriyor, uyanık olarak çıkıyor ameliyattan. Bunun dışında kalbin korunması için hastanın fazla soğutulmaması, küçük kesi alınması gibi ek teknikler uyguladık. Minimal invaziv tekniği 10 yıldır kullanıyorduk. Küçük kesiyle ameliyat yapılmıştır. Hastanın uyanık olarak ameliyat da yapmış olabilirler. Ancak hastanın uyanık olduğu, kalp-akciğer makinesi kullanarak aort kapağı değiştirme Türkiye'de ilk. Dünyada da çok fazla merkezde yok.''

Hasan Dağhan'ın en kısa sürede sağlığına kavuşacağını vurgulayan Prof. Dr. Oto, ''Normalde ameliyattan sonra göğüs kemiği kolay iyileşsin diye hastadan yan yatmaması, fazla sert hareket etmemesi gibi isteklerimiz olur. Ancak bunda göğüs kemiğinin bir kısmını açtığımız için normal yaşamına dönebilir'' dedi.

AMELİYATI HİSSEDİYORDUM AMA ACI ÇEKMİYORDUM
Hasan Dağhan ise ameliyatın ardından kendini çok iyi hissettiğini ve bir an önce evine dönmek istediğini anlattı.

Zülfü Livanel'inin son filmi ''Veda''da bir askeri canlandırdığını ifade eden Dağhan, şunları kaydetti:

''Ameliyatı hissediyordum ama acı çekmiyordum. Nasıl bir duygu olduğunu anlatmak zor. Hocalar mükemmeldi. Ameliyat olurken konuştuk. Veda filminde oynadığımı anlattım ve adımı Hasan Kemal koymak istediler. Filmde askerlerden birini canlandırıyorum. Taburcu olduktan sonra ilk önce iş bulmak istiyorum. Kalan hayatımda yoluma devam etmek istiyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...