“Doktorun yeri halkın yanıdır''

Ankara’da bir konferansa katılan Dünya Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Jose Luiz Gomes Do Amaral, ''Biz doktorların iktidar veya muhalefette yeri yoktur. Biz taraf tutamayız. Bizim yerimiz halkın yanıdır'' dedi.

“Doktorun yeri halkın yanıdır''

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından düzenlenen ''Hekim Bağımsızlığı, Meslek Örgütü Özerkliği İçin Dünya Tabipleri Birliği Hekimlerle Buluşuyor'' başlıklı ikili konferans Ankara Üniversitesi’nde yapıldı.

Konferansa Dünya Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Jose Luiz Gomes Do Amaral ile Dünya Tabipleri Birliği Konsey Başkanı Dr. Mukesh Haikerwall konuşmacı olarak katıldı.

TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu, açılışta yaptığı konuşmada, sağlık alanında Türkiye'de yıllardır yaşanan sorunların üzerine, 2 Kasım 2011'de çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile bu alandaki bütün kurumları etkileyecek çapta bir düzenlemeye gidildiğini belirtti.

Dr. Amaral da hekimlik ve meslek örgütünün özerkliğine ilişkin yaptığı sunumda, kamu çalışanlarının refahını sağlamak amacıyla çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda diş doktorluğu, hemşirelik gibi farklı mesleki kuruluşlarla da iş birliği yaptıklarını anlattı.

Uluslararası tıp etiğine göre, bir doktorun her zaman hasta hakkında bağımsız bir yargıda bulunması gerektiğine dikkat çeken Amaral, bu bağımsızlığın standartlarının da belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Amaral, ''Doktor, hastasını dikkate alan kişidir. Biz doktorların iktidar veya muhalefette yeri yoktur. Biz taraf tutamayız. Bizim yerimiz halkın yanıdır. Birileri çıkarları doğrultusunda davranıyorsa hekimlikten söz edemeyiz. Bizim bağımsızlığımız tıpta etiğin sağlanması anlamına geliyor. Yani, hasta için en iyi reçeteyi yazabilmeliyiz. Hastanın da kendi doktorunu seçme hakkı olmalı'' diye konuştu.

Türkiye'de 120 bin doktorun 73 milyondan fazla insan için çalıştığını anlatan Amaral, dünyada milyonlarca doktorun TTB ile bu konuda bir dayanışma içinde olduğunu söyledi.

''ÖZERKLİK, HASTA İÇİN DOĞRU SEÇİMİ YAPABİLMEKTİR''
Dr. Haikerwall ise mesleki özerklik ve klinik bağımsızlık üzerine yaptığı konuşmada, karşılanabilir en iyi sağlık hizmetini verebilmek için bunun profesyoneller eliyle yapılması gerektiğini belirtti. Bunun da bağımsız karar vermekten geçtiğini belirten Haikerwall, Suriye ve Bahreyn'de etik açıdan görevlerini yerine getiren doktorların sırf bu nedenle yargılandıklarını hatırlattı.

“DOKTOR HASTAYA MANEVİ AÇIDAN DA DESTEK OLMALI”
Doktorların hastalara manevi anlamda da destek olması gerektiğini dile getiren Haikerwall, ''İnsanların bireysel haklarını karşılarsak bütün bir ulusun haklarını karşılamış oluruz ve bu devletler için büyük fırsattır'' dedi.

Tıp mesleği için bahsedilen özerkliğin hasta için doğru seçimi yapmak anlamına geldiğini söyleyen Haikerwall, bu konudaki endişesinin ise doktorun hasta yakınlarına verdiği kötü haber için sorumluluğu kendi üzerine alması olduğunu ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...