NTV

Doktorunuzdan kağıt reçete isteyin

Anadolu Ajansı

Sağlık

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 15 Ocak'tan itibaren zorunlu olan e-reçete uygulamasının hastalara kağıt reçete verilmeyeceği anlamına gelmediğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, hekimlerin sisteme şifreyle girdikleri reçetede ıslak imza olması gerekiyor.

Sisteme şifreyle giren hekimler, reçete çıktısını imzalayıp e-imza kullananlar ise imzalamadan hastalarına verecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk, SGK tarafından hekimlere verilen şifrenin, ıslak imza ve kaşe ile eşdeğer olmadığını bildirdi.

Hekim-hasta ilişkisi gereği, hastaların tedavileriyle ilgili mutlaka kağıt reçeteye sahip olmaları gerektiğini ifade eden Öztürk, şu bilgileri verdi:''Kağıt reçete hasta ile hekim arasında bir iletişim şekli. Hastalarımızın hekimlerinden kağıt reçete isteme hakkı var. Hekimlerimizden, hasta-hekim ilişkisi bakımından hastalarına reçete vermeye devam etmelerini istiyoruz. Bu nedenle sağlık kurumlarımızda gerekli yerlerle hızlı çıktı alınabilen yazıcılar koyduk. Hekimlerimiz, hastalarının ilaçlarını SGK'nın sisteminden e-reçete ile girecek, ancak bunların çıktısını alıp hastasına verecek. Eğer sisteme şifreyle girmişlerse bunları mutlaka imzalayıp kaşelemeleri gerekiyor. Sisteme e-imza ile girenlerin ise ıslak imza zorunluluğu yok. Zaten e-imza hukuki açıdan ıslak imzaya eşdeğer. e-imza ile sisteme girildiğinde çıktının altında bu ibare görülebiliyor.''

Şubat sonuna kadar hekimlere e-imza dağıtımının tamamlanması planlanıyor.