Domuz gribi Rusya'da

ABD'den gelen bir Rusya vatandaşında virüs tespit edildiği, durumu iyi olan hastayla temasa geçen herkesin gözetim altına alındığı açıklandı.

22.05.2009 - 20:44

Rusya'da, ABD'den gelen bir kişinin H1N1 virüsü taşıdığı belirtildi.

İrterfaks ajansının sağlık yetkilisi Gennady Onishchenko'ya dayandırarak verdiği habere göre ABD'nin New York kentinden gelen Rusya vatandaşına yapılan testlerde virüsün tespit edildiği kaydedildi.

Gennady Onishchenko, ülkede ilk kez görülen vakada, testlerin pozitif olduğunu ve bu kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Onishchenko, ateşi olmayan hastanın kendini iyi hissettiğini ve durumunun memnuniyet verici olduğunu kaydederek, ''Bu hasta ile temas eden herkes gözlem altına alındı'' diye konuştu.

Ajans ayrıca, perşembe günü Moskova'ya gelen hastanın 28 yaşında olduğunu ve domuz gribi belirtileri göstermesi üzerine sağlık yetkililerine başvurduğunu kaydetti.

'AŞI HAZİRAN'DA' UMUDU
Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, laboratuvarların H1N1 virüsü aşısını üretebilmeye haziran sonunda hazır olmasını umduğunu belirtti.

DSÖ'nün iki numaralı ismi Keiji Fukuda, haziran sonu ya da temmuz ayı başında aşının üretimine başlanmasını umduklarını söyledi.

Fukuda, DSÖ'nün, laboratuvarlardan üretime başlanmasını isteyip istememe konusunda henüz karar vermediğini de ifade etti.

DSÖ'ye göre dünya ilaç sanayi bir yılda 5 milyar doza yakın aşı üretebilecek durumda bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...