Domuz gribi Türkiye'de

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye yurt dışından gelen yolcuların içerisinden İstanbul Atatürk Havalimanı'nda belirlenen 2 ''A/H1N1'' gribi vakası dışında yeni bir vaka bulunmadığını bildirdi.

18.05.2009 - 10:11

Domuz gribi Türkiye'de

Sağlık Bakanlığından  yapılan yazılı açıklamada, bu iki vakanın halen gözlem altında olduğu ve tedavilerinin sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, hastaların genel durumlarının iyi olduğu, diğer aile fertlerinde de gribe ait belirtiler bulunmadığı vurgulanarak, şöyle denildi:

''Hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden ve kimlikleri tespit edilmiş olan yolcuların büyük çoğunluğuna ulaşılmıştır. Belirtilen adreste olmayan ve telefonla ulaşılamayan yabancı uyruklu kişilerin bulunabilmesi için ilgili büyükelçiliklere bilgi verilmiştir. Ulaşılan yolcularda grup belirtileri olmamakla birlikte tümü ilaçla koruma altına alınmıştır. Günlük olarak muayeneleri yapılmaktadır.

Hastalığın görüldüğü ülkelerden gelebilecek vakaları erken tespit etmek üzere havaalanları, limanlar ve kara hudut kapılarında alınan tedbirler sürdürülmektedir. Giriş noktalarında kullanılan termal kamera sayısı 21'i sabit, 13'ü mobil olmak üzere toplam 34'e yükseltilmiştir. Gelecek 5 adet mobil kamera ile toplam termal kamera sayısı 39'a ulaşacaktır. Giriş noktalarında yüksek ateşi olanlar tespit edildiğinde ayrıntılı muayeneye alınmaktadır. Havalimanlarından giriş yaparken termal kameralarla ateşi olduğu belirlenen kişilerden alınan numunelerde herhangi bir grip etkeni tespit edilmemiştir. Yurt dışından çıkacak bütün yolculara gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar hassas bir biçimde yapılmaktadır.''

Açıklamada, Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmelerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılmaya devam edileceği ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, daha önce H1N1 virüsü taşıdığı duyurulan yabancı uyruklu 2 kişi halen gözlem altında tutuluyor. Tedavileri süren hastaların durumu iyi, diğer aile fertlerinde de gribe ait herhangi bir belirtiye rastlanmadı.

Açıklamada, ''Bunun dışında farklı uçak seferleri ile ülkemize giriş yapan ve termal kamerada ateşli oldukları tespit edilen 3 ayrı yolcunun da tetkikleri devam etmekte olup, sonuçlar çıktığında kamuoyu ile paylaşılacaktır'' denildi.

Bu arada Bakanlık, 23 termal kameranın daha Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından teslim alındığını bildirdi.

Domuz gribi Türkiye'de

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...