Domuz gribi Türkiye'ye geldi

Tüm dünyada endişe yaratan domuz gribi, Türkiye'ye de sıçradı. Irak uyruklu Amerikan vatandaşı bir turistte ve annesinde, domuz gribi virüsü tespit edildi.

16.05.2009 - 08:42

Domuz gribi Türkiye'ye geldi

İlk olarak Meksika'da görülen, ardından Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu'ya sıçrayan domuz gribi Türkiye'de de görüldü.

ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan 14 Mayıs'ta Türkiye'ye giriş yapan bir kişide ''domuz gribi'' virüsü tespit edildi.

KLM havayollarına ait 1613 sefer sayılı uçak, saat 09.50'de Amsterdam'dan hareket etti ve saat 13.40'ta İstanbul'a geldi. Amsterdam üzerinden bu uçakla İstanbul'a gelen kişide, termal kamera aracılığıyla yüksek ateş belirlendi.

Ulusal Grip Referans Laboratuvarları'nda yapılan tetkikler sonucu bu kişide ''domuz gribi'' virüsü (Influenza A/H1N1) çıktı.

26 yaşındaki Iraklı hasta, Haseki Hastanesi'nde gözetim altında tutuluyor. İzole edilmiş odada tutulan hastanın yanına doktorlar ve diğer sağlık görevlileri özel maskeyle giriyor.

Turistin, 6 kişilik ailesi de gözetim altına alındı ve aileden de numuneler alındı. ABD'li yolcunun aile fertlerinden birine yapılan ön testlerde grip açısından şüpheli olabilecek pozitiflik bulundu, ileri incelemeler devam ediyor.

Bu gelişme üzerine, Haseki Hastanesi'nde bütün hastalara ve görevlilere maske takma zorunluluğu getirildi.

UÇAKTA 163 YOLCU VARDI
Sağlık Bakanlığı hasta ile aynı uçakta seyahat eden 163 yolcunun listesini çıkardı, 96 yolcu İstanbul'da uçaktan indi. ABD'li hastanın temas ettiği yolcular yakından izleniyor. Bu kişilere koruyucu amaçlı ilaç da veriliyor. Hastalığın kuluçka dönemi ortalama 7 gün sürüyor.

Uçaktaki yolcularla irtibata geçen bakanlık yetkilileri, 96 kişiyi hastalıkla ilgili bilgilendirdi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastadan alınan numunelerin Uluslararası Referans Laboratuvarına da gönderileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, kameraların karşısına uzmanlarla birlikte geçerek Türkiye'de tespit edilen ilk vakayı açıkladı. Sağlık Bakanı Akdağ, kameraların karşısına uzmanlarla birlikte geçerek Türkiye'de tespit edilen ilk vakayı açıkladı.

Akdağ, şu bilgileri verdi:

"Hasta, ABD vatandaşı olup havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastanın tıbbi takibi yapılmaktadır."

Bakan Akdağ, domuz gribinin doğrudan doğruya giriş sırasında tespit edilmesinin virüsün yayılmasını kontrol etmek için önemli bir şans olduğunu vurguladı. Recep Akdağ, şöyle devam etti:

"Esasen bugüne kadar aldığımız tedbirlerin ne kadar zamanında ve yerinde tedbirler olduğu, vakanın iniş sırasında tespit edilmesinden de anlaşılabilir. Herhangi bir vakanın, ülke içine girip, toplumda hastalığından haberdar olunmayıp, bir çok kişiye hastalığı bulaştırdıktan sonra tespit edilmesi tabii ki çok daha farklı bir durum meydana getirirdi. Doğrudan doğruya giriş sırasındaki tespit, yayılmayı kontrol etmek açısından bizim elimize önemli bir fırsat vermektedir."

Akdağ, alınan tüm önlemlere rağmen virüsün başka kişilerde de görülebileceğini ve asıl amacın yayılma hızının yavaşlatılabilmesi olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanı Akdağ, uçaktaki yolcuların çoğuna ulaşıldığını, ulaşılamayan birkaç yolcu kaldığını söyledi. Adreslerinde ulaşılamayan isimlere çağrıda bulunan Akdağ, "Yolcular 112'yi arasın" dedi.

Ulaşılan yolculardan hiçbirinde domuz gribi belirtisine rastlanmadı. Bu kişiler ateş ve hastalık belirtileri açısından günlük olarak bulundukları şehirlerdeki İl Sağlık Müdürlükleri tarafından takip edilecek. Ayrıca bu kişilere koruma amaçlı ilaç uygulamasına başlandı.

Sağlık Bakanı, Hastanın temas ettiği kişilerde 21 Mayıs'a kadar hastalık belirtisi görülebileceğini ifade etti.

YURTDIŞINA ÇIKANLAR DİKKAT
Akdağ, son 7 gün içerisinde yurt dışından gelen ve 38 derece ile üzerinde ateşi ve boğaz ağrısı, öksürüğü, kırgınlığı ve halsizlik belirtilerinden en az biri olan kişilerin hastanelere müracaat etmelerini istedi.

Haseki Hastanesi bahçesinde görev yapan gazeteciler maske taktı. Haseki Hastanesi bahçesinde görev yapan gazeteciler maske taktı.

Sağlık Bakanı, gribe karşı şu tedbirleri önerdi:

"Genel kişisel korunmalara özen gösterilmelidir. Kişiden kişiye bulaşmayı azaltmaya yönelik tedbirler şu anda toplum olarak yapacağımız en önemli işi oluşturmaktadır. Su ve sabunla ellerin iyice köpürtülerek yıkanmalı, öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burnun, tek kullanımlık mendillerle kapatılmalıdır."

27 termal kameranın hava ve kara limanlarında kullanılmak üzere hazır olduğunu belirten Akdağ, vatandaşlardan da zorunlu olmadıkça hastalığın olduğu ülkelere seyahat etmemelerini istedi.

Bakan Akdağ, ABD'de binlerce vaka tespit edildiğini ve hiçbir hastanın kişisel olarak haber yapılmadığını vurgulayarak, bu hususa Türkiye'de de dikkat edilmesini istedi.

PROF. YENEN: UÇAKTAKİ YOLCULAR TARAMADAN GEÇİRİLMELİ
İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şadi Yenen, NTV yayınında Türkiye'de görülen domuz gribini değerlendirdi.

Prof. Dr. Yenen'in açıklamaları şöyle:

"Uzun saatler süren uçak yolculuklarında yolcular aynı kapalı mekandaki havayı soludukları için risk taşıyor. Domuz gribi taşıyan yolcuyla birlikte aynı uçakta İstanbul'a gelen kişiler ve yolcunun ailesinin taranması gerekir.

Bu virüsü almış kişilerde hemen ateş yükselmez, bu nedenle termal kameralarla bu insanları tespit etmek mümkün değil. Bu yüzden uçaktakiler taranmalı.

Ancak bu testlerin sonuçları belli olduktan sonra virüsün Türkiye'de yayılması konusunda kesin bir şey söylemek mümkün olacaktır.

H1N1 virüsünün bulaşma hızıl mevsimsel griplerin bulaşma hızından fazla değildir.

Virüse karşı alınabilecek en önemli önlem elleri düzenli yıkamaktır. Diğer önlem öpüşmemek ve tokalaşmamak.

Virüs tehlikesine karşı kesinlikle anti gribal ilaçları kullanmamak gerekir, çünkü bu ilaçlar sadece hastalık çıkan kişilerde kullanılır.

Domuz gribi Türkiye'ye geldi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...