Son olarak Güney Kore’de bir hastada H1N1 virüsünün görülmesiyle, dünya genelinde virüsün görüldüğü ülke sayısı 21’e çıktı.

Hong Kong'da, Meksikalı bir kişide H1N1 virüsünün saptanmasının ardından otelde bulunan yüzlerce turist ve çalışan karantina altına alındı.

En çok vakanın görüldüğü ülkelerden biri olan Kanada’da yetkililer de hasta sayısının arttığını açıkladılar. Kanada Halk Sağlığı Direktörü David Buttler-Jones, perşembe gününe kadar 34 olan sayının, saptanan 17 yeni vaka ile 51'e yükseldiğini söyledi.

İngiltere'de yapılan testler sonucunda H1N1 virüsü taşıdığı kesinleşen hasta sayısının 13'e yükseldiği, 600 kişi üzerinde yapılan testlerin sonuçlarının da beklendiği bildirildi.

Ülkede Meksika'ya seyahat etmeden H1N1 virüsü kapanların sayısı da ikiye yükseldi.

ÇİN MEKSİKA UÇUŞLARINI DURDURDU
Meksika'dan Şanghay'a gelen ve buradan Hong Kong'a giden yolculardan birinde A tipi H1N1 virüsü tespit edilmesi üzerine Çin makamları, Meksika'dan Şanghay'a yapılan uçuşları durdurdu

Çin Dışişleri Bakanlığı, kararın Meksika hükümetine ve hava yolu şirketlerine iletildiğini, uçuşları yeniden başlatma kararının salgının durumuna göre alınacağını bildirdi

İsrail'deki kesinleşmiş vaka sayısı da üçe çıktı. Meksika seyahatinden döndükten sonra hastalık şüphesiyle Tel Aviv'deki İhilov hastanesine başvuran çiftten, kocanın testleri pozitif çıktı. Çiftin karantina altında tutulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İtalya'da A grubu H1N1 virüsü bulaştığı kesinleşen bir kişinin tamamen iyileştiği, yakınlarının ise takibe alındığı bildirildi. Domuz gribi hastalığından etkilenen ülkeler ve vaka saylarıyla ilgili son durum şöyle: