Domuz gribinde vaka sayısı 7

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi tespit edilen hasta sayısının 7'ye çıktığını, ABD'den gelen vakalar dışında yerli vaka olmadığını açıkladı.

02.06.2009 - 00:11

Domuz gribinde vaka sayısı 7

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edilen hasta sayısının 7'ye çıktığını, ABD'den gelen vakalar dışında kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmediğini bildirdi.


Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, ABD'nin Kaliforniya eyaletinden gelen bir vatandaşta domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edildiğinin (5. vaka) dün kamuoyuna duyurulduğu hatırlatılarak, 1 Haziran 2009 tarihinde gece geç saatlerde iki yeni kişide daha (6 ve 7. vakalar) domuz gribi virüsüne rastlandığı kaydedildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Bu vakalardan ilki, New York/ABD'den 30 Mayıs 2009 tarihinde saat 16.30'da Delta Havayolları ile yola çıkıp İstanbul'a gelen bir vatandaşımız olup yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetleri ile sağlık kurumuna başvurmuştur.

Newyork/ABD'den yola çıkıp Air France Havayolları ile Paris üzerinden 31 Mayıs 2009'da İstanbul'a gelen bir vatandaşımız ise kas ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı şikayetleri ile sağlık kurumuna başvurmuştur. Alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuvarımızda yapılan tetkikleri sonucunda domuz gribi (Influenza A/H1Nl) tespit edilmiştir.

Genel durumu iyi olan hastalar izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Hastaların yakın temaslıları ve hastalarla aynı uçaklarda seyahat eden yolcular takibe alınmıştır.

Son iki vatandaşımız ile birlikte ülkemizde bugüne kadar toplam 7 kişide domuz gribi tespit edilmiştir. Tüm vakalar ABD'den ülkemize gelen kişiler olup bunlardan 2 tanesi yolculuk öncesi grip şikayetleri ile ABD'den ayrılmadan önce doktora da müracaat etmişlerdir. Ülkemizde ABD'den gelen vakalar dışında kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmemiştir.''

Sağlık Bakanlığı, 30 Mayıs 2009 tarihinde New York'tan yerel saatle 16.30'da hareket edip 31 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul'a inen Delta Hava Yolları DL 072 sefer sayılı New York-İstanbul uçak yolcuları ile 31 Mayıs 2009 tarihinde yerel saatle 10.26'da Paris'ten hareket eden Air France AFR 1590 sefer sayılı uçak yolcularından ulaşılamayanların günlük takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını aramalarını istedi.

Domuz gribinde vaka sayısı 7

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...