Domuz gribine 5 kurban daha

Kanada'da 3, Britanya'da 2 kişi hayatını kaybetti. Bu ölümler öncesi Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada, H1N1 virüsünün 94 bin 512 kişiye bulaştığını 429 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 01:58

Kanada'da, domuz gribinden 3 kişinin daha öldüğü ve ülke genelinde aynı nedenle meydana gelen ölümlerin 36'ya ulaştığı bildirildi.

Alberta Eyaleti Kuruluşu Başkanı Dr. Andre Corriveau, söz konusu yeni vakalarda yaşamlarını yitirenlerin, virüs taşıdıkları bilinen 10 yaşın altındaki bir çocuk ile 2 yetişkin olduğunu söyledi.

Çocuğun Saskatchewan'dan, yetişkinlerin ise Manitoba ve Alberta'dan olduğunu belirten Corriveau, her 3'ünde de başka sağlık sorunlarının bulunduğunu kaydetti.

Ülke genelinde toplam vaka sayısı 8 bin 883'e ulaşırken, bunlardan 663'ü hastanede tedavi görüyor.

İKİ ÖLÜM
Britanya'da da, 1'i çocuk 2 kişinin daha H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ulusal Sağlık Hizmeti, İngiltere'nin kuzeyinde West Yorkshire'a bağlı Kirklees bölgesinden bir çocukla bir adamın domuz gribinden öldüklerini, söz konusu kişilerin altta yatan sağlık sorunlarının bulunduğunu açıkladı.

Bu arada bugün domuz gribinden öldüğü açıklanan 9 yaşındaki çocuğun İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşadığı ve çocuğun, Londra'da domuz gribinden ölen ikinci kişi olduğu belirtildi.

Son ölümlerle birlikte Britanya'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

SIRBİSTAN'DA SAYI 21 OLDU
Öte yandan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'na katılan 2 sporcuda H1N1 virüsünün belirlenmesiyle, ülkede domuz gribine yol açan H1N1 virüsü taşıyan kişi sayısı 21'e yükseldi.

Sırbistan Kamu Sağlık Enstitüsü, bu vakalardan 18'inin daha önce domuz gribinin belirlendiği ülkelerden geldiklerine dikkati çekerek, söz konusu ülkelerin Arjantin, Avustralya, Kanada, İngiltere ve ABD olduğunu açıkladı.

Bu arada, H1N1 virüsü konusunda medyanın gerçek durumu ortaya koyması ve gereksiz yere toplumda korku yaratmaması istendi.

GÜNEY AFRİKA'DA 11 YENİ VAKA
Bu arada Güney Afrika'da 11 yeni vaka görülmesiyle ülkedeki domuz gribi vaka sayısının 29'a çıktığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, yeni vakaların geçen hafta Johannesburg'da düzenlenen spor etkinliğiyle bağlantılı olduğunu belirterek, hastaların tamamının turnuvaya katılan farklı bölgelerden gelen erkek öğrenciler olduğunu kaydetti.

TOPLAM KAYIP 429
Tüm bu gelişmeler öncesi Dünya Sağlık Örgütü, H1N1 virüsünün 94 bin 512 kişiye bulaştığını bildirdi.

DSÖ, internet sitesinde yaptığı açıklamada, cuma gününden bu yana 4 bin 591 yeni vaka görüldüğünü, 47 kişinin hastalıktan öldüğünü belirtti.

Vaka sayısının Arjantin'de 898, Avustralya'da 730, Tayland'da 662 arttığının belirtildiği açıklamada, Arjantin'de cuma gününden bu yana 34, Avustralya'da 1, Tayland'da 4 kişinin öldüğü kaydedildi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de ve Bavyera eyaletinin Bayreuth kentindeki iki okul, öğrencilerde domuz gribi tespit edilmesi üzerine bir hafta süreyle kapatıldı.

Berlin Sağlık Dairesi, 8 öğrencinin domuz gribine yakalanması nedeniyle Alexander-von-Humboldt okulunun bir hafta kapatılacağını, öğrencilerde ''hafif grip belirtileri'' bulunduğunu ve evlerinde Tamiflu ilacıyla tedavi gördüklerini açıkladı.

Hastalığa yakalananların sayısının artabileceği ifade edilen açıklamada, şimdiye kadar okuldaki 80 öğretmen ve öğrencinin muayene edildiği kaydedildi.

Okuldaki ilk vaka 11. sınıfa giden bir kızın domuz gribine yakalandığı şüphesiyle doktora gitmesiyle perşembe günü ortaya çıkmıştı.

Bayreuth Sağlık Dairesinden yapılan açıklamada da, Richard-Wagner okulunda iki kız öğrencide A/H1N1 virüsü tespit edildiği ve okulun bir hafta kapatılması kararı alındığı kaydedildi.

Açıklamada, kız öğrencilere virüsün nereden ve kimden bulaştığının bilinmediği, virüsün yayılmaması için tedbir olarak okulu kapatma kararı alındığını ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...