Domuz gribine karşı kim, ne yapıyor?

Domuz gribi hıza yayılıyor, hükümetler bu hastalığa karşı ne gibi önlemler alıyor?

NTV Haber 29.04.2009 - 12:13

Amerika'da başlayan ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılan domuz gribine karşı önlem almak için hükümetler birçok çalışma yürütüyor.


Anti-viral ilaç stoklarının gözden geçirilmesi, havaalanlarında kontroller yapılması ve seyahat kısıtlamaları alınan önlemler arasında.

Meksika'dan sonra en fazla vakanın görüldüğü ABD'de kamu sağlığı alarmı verildi. Havaalanları ve sınırlardaki kontroller artırıldı. Teksas, Kaliforniya, Güney Carolina, Ohio eyaletleriyle New York kentinde bazı okullar tatil edildi.

Amerikan vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Meksika'ya gitmemeleri tavsiye ediliyor.

Sağlık alanında alarm veren diğer ülkelerse Bolivya ve Nikaraguay.

Endonezya, Singapur, Japonya, Filipinler, Tayland ve Çin'de havaalanlarına yolcuların ateşlerini ölçmek için termal kameralar yerleştirildi.

Ülkeler, domuz gribinin tedavisinde etkili olan Tamiflu ve Relenza ilaçlarının stoklarını da gözden geçiriyor.

Brezilya'da da Meksika ve ABD'den gelen yolcular sıkı kontrollere tabi tutuluyor. Meksika'dan gelenlerin bavulları sterilize edilerek ülkeye alınıyor. Bu ülkelerden gelenlere ilk 48 saat içinde kimseyle yakın temas kurmamaları tavsiye ediliyor.

Küba ve Arjantin ise Meksika'dan uçuşları tamamen durdurdu. Domuz gribinin görüldüğü ülkeler arasında yer alan İngiltere ise vatandaşlarına gerekli olmadıkça Meksika'ya gitmemelerini tavsiye ediyor. Hükümet ayrıca, hastalıkla ilgili detaylı bir broşür hazırlayarak tüm evlere dağıtacak.

Hastalığın görüldüğü bir başka Avrupa ülkesi olan İspanya'da ise Meksika'dan gelen yolculara bilgilendirici broşürler dağıtılıyor. Bu ülkeye giden yolculara ise maske ve eldivenler veriliyor.

Rusya, Venezuela ve Yeni Zelanda başta olmak üzere birçok ülke, şüpheli vakaları havaalanında karantinaya alacağını da açıkladı.

Avustralya ise bir adım daha ileri giderek karantinaya alınmakta zorluk çıkaranları, gözaltına alabileceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...