Donduran hava hasta ediyor

Çocuklarda daha çok soğuk kış günlerinde ortaya çıkan ve ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, hapşırık gibi belirtiler veren üst solunum yolu hastalıkları doğru tedavi edilmediğinde ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

09.02.2012 - 09:21

Donduran hava hasta ediyor

Özellikle kış aylarında çocuklarda sık görülen ve ebeveynleri endişelendiren üst solunum yolu hastalıklarında bilinçli yaklaşım ve doğru tedavi önemli. Zira uzmanlar, doğru tedavi edilmeyen bu tür hastalıkların ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabildiğini söylüyor.

Üst solunum yolu hastalıklarının okul döneminde daha fazla yaygınlaştığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, çocuklarda sık görülen üst solunum yolu hastalıkları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Üst solunum yolları, burnundan başlayıp göğüs kafesinin girişine kadar olan bölümdür. Soğuk algınlığı, nezle, grip, kulak iltihabı (otit), burun iltihabı (rinit), sinüslerin iltihabı (sinüzit), yutak iltihabı (farenjit), soluk borusu iltihabı (larenjit) ve bademcik iltihabı (tonsilit) gibi rahatsızlıklar, sık rastlanan üst solunum yolu hastalıklarıdır. Çocuklar bir yılda 6-8 defa üst solunum yolu iltihabı geçirebilir; özellikle yuvaya veya okula ilk başlanan yıllar bu hastalıkların daha sık görüldüğü yıllardır. Genellikle ilkbaharın ilk yarısı, sonbaharın son yarısı ve kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarına çocuklar daha sık yakalanmaktadır; çünkü bu dönemlerde hem havada mikropların oranı daha fazla oluyor hem de insanlar kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirip daha iç içe yaşıyor.”

YANLIŞ TEDAVİ KALP ROMATİZMASINA YOL AÇABİLİR
Anne veya baba geçmişte alerjik hastalıklar yaşadıysa, çocuklarının bitmek bilmeyen öksürüklerinin nedeni alerjik bir rahatsızlık olabilir. Üst solunum yolu iltihaplarının çok büyük bölümü her ne kadar virüslerden kaynaklanıyor ve antibiyotik kullanmak gerekmiyorsa da, halk arasında "Beta" denilen mikrobun yol açtığı bademcik iltihaplarında hastalık başladıktan sonra 9 gün içerisinde doğru antibiyotiği, doğru dozda kullanmak gerekiyor. Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, aksi takdirde çocukta eklem ve kalp romatizması gelişebileceğini belirtiyor.

Karaböcüoğlu, “Orta kulak iltihapları tedavi edilmediği zaman da kulak zarının delinip dışarı akma ihtimali vardır. Bazı durumlarda üst solunum yolu iltihabının arkasından alt solunum yolu iltihapları, zatürre ve bronşitler gelişebilir. Bu durumda çocukta; halsizlik, düşmeyen ateş, sık nefes alıp verme ve hışıltı gibi belirtiler görülürse tedbirli olup çocuğu doktora götürmekte fayda vardır” diyor.

ANNE-BABALARA ÖNERİLER
Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, kış aylarında çocukların üst solunum yolu hastalıklarından korunması için alınabilecek önlemler konusundaki önerilerini ise şöyle sıralıyor:

- "Çocukta ateş var" diye gereksiz yere antibiyotik verilmemelidir. Bir uzmana danışılmalı ve çocuğun hastalığına göre tedavi uygulanmalıdır.
- Üç aydan küçük çocuğun her ateşlenmesinde doktoru haberdar edilmelidir. Üç aydan büyük çocuklarda tüm ateş düşürücülere rağmen 48 saatten fazla uzun süren ateşi varsa, yemek yiyemiyor, kendisini halsiz ve mutsuz hissediyorsa hemen doktora gidilmelidir.
- Anne ve babalar çocuk hastalandığında gereğinden fazla C vitamini, portakal, mandalina, limon yedirip onu kış boyunca hastalıklardan koruyacaklarına inanırlar. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; sağlıklı bireylerde gereğinden fazla C vitamini almanın hastalıklardan korumakla hiçbir ilgisi olmadığı açıklanmıştır. Anne ve babaların çocuklarına gerektiği kadar vitamin, meyve ve sebze yedirmeleri yeterlidir.

ÇOCUĞU SİGARA DUMANINDAN UZAK TUTUN
-Anne ve babalar mümkün olduğu kadar kapalı ve kalabalık ortamlardan, hasta olduğu bilinen kişilerden çocuklarını uzak tutmalıdırlar.
- Hastalıklardan koruyucu özelliği kanıtlanmış tek şey anne sütüdür. Anne sütü, çocuğu orta kulak iltihabı ve üst solunum yolu iltihapları dahil olmak üzere pek çok hastalıktan korur. Anneler bebeklerini ilk 6 ay mümkünse tek anne sütü ile beslemeli, 6. aydan sonra da ek gıdalarla birlikte 18-24 aya kadar anne sütü vermelidir.
- Aileler çocuklarının yanında sigara içmemeli ve içilmesine izin vermemelidir.
- Soğuk her ne kadar tek başına hastalık nedeni değilse de aileler çocuklarını soğuk havalardan korumaya özen göstermelidir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...