Dondurdular, hayatını kurtardılar (Terapötik hipotermi nedir?)

İstanbul'da yaşayan 55 yaşındaki Remzi Sönmez eşiyle kahvaltı ederken aniden fenalaşıp yere yığıldı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Sönmez hastaneye kaldırıldı. Uzun bir süre beynine oksijen gitmeyen Remzi Sönmez'in beyninin hasar alması ise ilginç bir yöntemle önlendi.

DHA 03.07.2017 - 13:23

Dondurdular, hayatını kurtardılar (Terapötik hipotermi nedir?)

Kalp krizi geçiren ve Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Remzi Sönmez’in beyin hasarını azaltmak için doktorlar vücut ısısını kontrollü bir şekilde düşürdü. Tedavi amaçlı yapılan ve terapötik hipotermi adı verilen vücut dondurma işleminin ardından Sönmez bir süre sonra gözlerini açtı. 

Benzer durumdaki hastaların yüzde 75'inin hayatını kaybettiğini söyleyen Okan Üniversitesinden Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Selim Candan, Remzi Sönmez'in beyin hücrelerinin daha fazla yara almasının bu sayede önlendiğini belirtti.

"VÜCUT ISISI 32 DERECEYE DÜŞÜRÜLDÜ"

Yavaş yavaş iyileşen Remzi Sönmez, önce etrafındakileri tanımaya, ardından kaslarını hareket ettirmeye ve son olarak da konuşmaya başladı. Prof. Dr. Candan ilerde Sönmez'in tekrar yürümesinin de olası olduğunu belirterek şunları söyledi:  

"Remzi Bey bize geldiğinde kalbi atmıyordu. Bize gelene kadar geçen zaman 15 dakikadan fazlaydı. Bu gecikmeli bir durumdu doğal olarak. 35 dakikanın üzerinde bir kalp masajı yaptık, kalbi çalışmadı. 35. dakikada kalbi çalıştırmayı başardık." 

TERAPÖTİK HİPOTERMİ NEDEN YAPILIR?

Kalbin çalışmasının ardından hemen anjiyo yapılan Sönmez'e soğutma işlemi uygulandı. Prof. Candan, beynin oksijensizliğe dayanamadığını belirtti ve bu hasarı azaltmak için uyguladıkları terapötik hipotermi yani tedavi amaçlı vücudu dondurma işlemini şöyle anlattı:

"Müdahaleden sonra hasta koma durumu devam etti. Biz beyni korumak amacıyla hemen akabinde 24 saat boyunca vücut ısısını 32-33 dereceye düşürdük. Sonraki 16 saatte de yavaş yavaş ısıttık. Hastanın bilinci kapalı olmaya devam etti. Yavaş yavaş bilinci açıldı, hareketlerini geri kazanmaya başladı. İlerleyen zamanlarda da yürümesi mümkün fakat bu fizik tedaviyle olabilecek bir şey. Uzun süre yattığı için kasların erime durumu var."

"VÜCUT ISISI DÜŞÜNCE BEYİN HÜCRELERİ DAHA AZ ENERJİ HARCIYOR"

Ölen beyin hücrelerinin geri getirilemediğini söyleyen Prof. Dr. Selim Candan, "Buradaki amaç yaralanmış, ölmek üzere olan hücrelerin sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamak. Yani yaralanmış hücreleri tekrar geriye döndürmek beyinde. Amacımız budur. Kısmen zarar görmüş ama tamamen ölmemiş beyin hücrelerini sağ tutmak amacıyla vücut ısısını düşürüyoruz. Çünkü vücut ısısı düşünce beyin hücreleri daha az enerji harcıyor ve dolayısıyla sağ kalımları artıyor" dedi.

"ABİM YILLARDIR ALKOL VE SİGARA KULLANIYOR"

Remzi Sönmez'in erkek kardeşi olan Nedim Sönmez ise kardeşim çok uzun yıllar alkol ve sigara kullandığını söyleyerek herkesi sigara ve alkol konusunda uyardı. Nedim Sönmez, Remzi Sönmez'in operasyondan sonra kilo aldığını, her geçen gün daha iyi olduğunu belirtirken hasta Remzi Sönmez ise doktorlarına teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...