Dondurma diş hassasiyetini tetikler

Yaz aylarının vazgeçilmezleri olan soğuk içecekler ve dondurma dişlerde sızlama şikayetine yol açarak yaşam kalitesini düşürebilir.

24.06.2013 - 12:41

Dondurma diş hassasiyetini tetikler

Diş hassasiyetinin nedeninin araştırılması gerektiğini vurgulayan Diş Hekimi Hacer Alireisoğlu, diş hassasiyetini, halk arasında “kamaşma” olarak bilinen; sıcak, soğuk, ekşi, şekerli yiyecek ve içeceklerin dişlerde sızlama meydana getirmesi durumu olduğunu söyledi. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlığın özellikle diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkili olduğunu belirten Alireisoğlu, diş hassasiyeti ve korunma yolları hakkında şunları söyledi:

“Diş gıcırdatma sonrası birbirine sürtünen dişlerin mine tabakasındaki aşınma, hassasiyetin bir diğer sebebidir. Bunun gereğinden fazla bastırarak dişleri fırçalamak, diş hassasiyetinin en önemli sebeplerinden biridir. Asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir. Dişin ağız içinde görünür kısmı “mine” denilen koruyucu bir diş tabakasıyla çevrilidir. Hemen altında bulunan “dentin”, mikroskobik olarak görünebilen kanalcıklardan oluşmaktadır. Diş dış yüzeyinden başlayarak dişin ortasındaki sinire kadar uzanan bu kanallar sıvı ile doludur. Diş minesi zayıflamış olan dişlerde sıcak, soğuk, ekşi, tatlı yiyecek ve içeceklerden sonra hareket eden bu sıvı, diş sinirinde hissedilir ve sızlamaya neden olur.

Ayrıca dişin kök yüzeyi koruyucu olan mine tabakasına göre oldukça yumuşak olan sement tabakasıyla çevrilidir. Diş dışında diş plakları, kırık ve çürük dişler, piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri de diş hassasiyetine neden olabilir.

DİŞ HASSASİYETİNE KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
• Öncelikle ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir.
• Dişin sert tabakasına zarar vermemek için yumuşak kıllı fırça kullanabilir.
• Çok kuvvet uygulayarak diş fırçalayan kişiler, daha az kullandıkları elleriyle diş fırçalayabilirler (Örneğin sağ elini kullanan kişi fırçalarken sol elini kullanabilir.)
• Hassasiyet giderici macunlar, florlu diş bakım ürünleri düzenli kullanıldığında hassasiyete iyi gelebilir.
• Fazla asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında dondurma ve soğuk içeceklerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

DİŞ DOKTORUNA GİTMEK İÇİN GEÇ KALMAYIN
Diş hassasiyeti durumunda öncelikle hasta öyküsü alınır ve ayrıntılı bir muayene yapılır. Diş hekimi tedavi için;
- Dişlerin eksilen mine tabakalarının yerine dolgu malzemesiyle onarım yapabilir.
- Diş etlerine müdahaleler yapabilir.
- Açığa çıkmış kök yüzeyinde flor uygulaması yaparak iyileşme sağlayabilir.
- Hastanın diş gıcırdatmasına neden olana faktörleri ortadan kaldırabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...