Dördüncü kez 'biz buradayız' dediler

Down Türkiye, Down Sendromu Derneği üyeleri ve sendromla yaşayanlar, bir kez daha "Biz buradayız!" demek için İstanbul’da bir araya geldi.

30.09.2013 - 09:16

Dördüncü kez 'biz buradayız' dediler

Down Türkiye, Down Sendromu Derneği, kuruluşunun dördüncü yılında dördüncü kez “Biz Buradayız” etkinliği düzenledi. Farkındalığı arttırmak, Down sendromuyla yaşayanların hayattaki konumlarına dikkat çekmek amacını taşıyan etkinlik Cevahir AVM önünde düzenlendi.

Şişli ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ile İSEM'in de destek verdiği etkinliğe sadece Down sendromlu çocuk aileleri değil; kaynaşmanın, farklı olanı kabul etmenin gücünü göstermek adına çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar "Hayata +1 Değer Katıyoruz", "Buradayız Aranızdayız", "Biz Biriz", "Down Sendromu Derneği Yürüyüşü", "Gerçek Dostlar Kromozom Saymaz", "Arkadaşım Olur musun?", "Dünya Farklılıklarla Güzel", "Hep beraber el ele" yazılı dövizler taşıdı.

Ellerinde balonlarla, müzik eşliğinde dans ederek ‘Biz Buradayız,’ diyen Down sendromlu bireyler adına konuşan dernek başkanı Gün Bilgin, “Bizler aileler olarak, dernek ve vakıflar olarak aramıza yeni katılan ailelere hep ‘Uzun bir yolunuz var, bu yolda en güçlü silahınız erken ve sürekli eğitim’ diyerek bebeklik döneminden başlayan ve yaşam boyunca devam eden bir eğitim sürecinin planlanması gerektiğini ve bunun sonucunda da çocuklarımızın bağımsız veya yarı bağımsız hayatlar kurabildiklerini anlatmaya çalıştık. Bence bugüne kadar yaptığımız çalışmaların en önemli kazanımlarından biri bugün çocuklarımızın sahip olduğu kaynaştırma eğitimi ve ücretsiz rehabilitasyon haklarıdır” dedi.

‘Biz buradayız’ etkinliği, 1995 yılından beri dünyanın değişik ülkelerinde eş zamanlı yapılıyor. Bu sene farklı ülke ve eyaletlerde yaklaşık 250 yürüyüş yapılacak. Bu yürüyüşlerin çoğunu organize eden National Down Syndrome Society bu sene Down Türkiye Down Sendromu Derneği tarafından düzenlenen yürüyüş ile Türkiye'yi de haritasına ekleyerek uluslararası platformda yürüyüşe destek verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...