Dövmeyle 'Bırakın öleyim' diye yazdırdı

İngiltere'de 81 yaşındaki bir kadın, hastalandığında doktorların müdahalesini engellemek için göğsüne 'Hayata Döndürmeyin' yazan bir dövme yaptırdı.

Dövmeyle 'Bırakın öleyim' diye yazdırdı

Norfolk'ta yaşayan Joy Tomkins, göğsündeki yazının görülmemesi ihtimaline karşı sırtına da 'Lütfen arkasını çevirin' anlamına gelen P.T.O kısaltmasıyla ok işareti yaptırdı.

Emekli bir sekreter olan Tomkins, ölümün eşiğine dek gelmişse, hayatının 20 yılını daha yatak yapıp bulaşık yıkayarak geçirmek istemediğini söylüyor.

30 yıl önce vasiyetini hazırlayan Tomkins, bu dövmenin kendisine kalp masajı yapmaya yeltenen birine yanlış anlama olasılığı bırakmayacağını düşünüyor. Tomkins, "Dövme çok açık... fikrimi bilmemek gibi bir bahaneye yer yok" diyor.

Şeker hastalığına rağmen ciddi bir rahatsızlığı bulunmayan İngiliz büyükanne, dövmeyi yaptırma fikrini, 2003 yılında benzer bir uygulamaya imza atan emekli bir hemşireden almış.

"Beni bir yerde yatıp kalmış halde bulurlarsa ve konuşamıyorsam, doktorların bunu böyle kabul etmesini istiyorum" diyen Tomkins için bu, kendisini ifade edemeyecek kadar hasta olduğu bir durumda tercihini sağlık çalışanlarına bildirmenin bir yolu.

Hayata döndürülmek istememesinin sağlık sisteminde tasarrufu da sağlayacağını vurgulayan yaşlı kadın, uzun değil, iyi yaşamak istiyor ve "Kayınvalidem 106'sına kadar yaşadı ama hayatının son altı yılını hiç yaşamasaydı daha iyiydi. Çok perişan haldeydi" diye konuşuyor.

Buna karşılık "Ben, evliliğim, çocuklarım, torunlarım ve pek çok arkadaşımla 80 güzel ve ilginç yıl yaşadım" diyen dul büyükanne, "Sabah uyandığıma seviniyorum, ama uyanmasam da gam yemem" diyor.

DR. SMAJDOR: YASAL BAĞLAYICILIĞI YOK
Tomkins iki çocuğu ve altı torununun görüşlerini bildiğini, bu konuda kendisiyle tartışmaya girmeyeceklerini kaydediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...