Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, bazı basın yayın organlarında yer alan ''Doktor imzalı boş reçete'' haberleri ile ilgili olarak, ''Münferit bir olaydan yola çıkılarak tüm eczacıların töhmet altında bırakılmaya çalışılmasını kesinlikle doğru ve etik bir davranış olarak görmüyorum. Konuyla ilgili olarak SGK ivedilikle bir çalışma yapmalı ve eczacı kamuoyu üzerine yapıştırılmaya çalışılan 'yolsuzluk' iddiasını çürütmelidir'' değerlendirmesinde bulundu.

Kızılay, yaptığı yazılı açıklamada, SGK müfettişleri tarafından, bazı eczanelerde ''Doktor imzalı boş reçeteler'' ele geçirildiğine ilişkin haberlerin yer aldığını belirterek, şunları kaydetti: ''Bu tür haberler, eczacı kamuoyunu yolsuzluk yapıyormuş gibi göstermeye çalışıp adeta töhmet altında bırakmakta ve rencide etmektedir. Halkın ve kamunun menfaatini her şeyin üstünde tutan Türk Eczacıları Birliği olarak, bugüne kadar büyük bir kararlılıkla e-reçeteye geçişin önemini defalarca vurguladık ve bu konuda sağlıklı bir çalışma ortaya konabilmesi için Sağlık Bakanlığı, SGK ve TEB'in birlikte çalışması gerektiğini taraflarla paylaştık. Hatta SGK ile aramızda sürdürülen son protokol görüşmelerinde de konunun hassasiyetini ve ehemmiyetini bir kez daha dile getirdik ve bir an önce e-reçete'ye geçilmesi konusunda kendilerini uyardık.

Münferit bir olaydan yola çıkılarak tüm eczacıların töhmet altında bırakılmaya çalışılmasını kesinlikle doğru ve etik bir davranış olarak görmüyorum. Konuyla ilgili olarak SGK ivedilikle bir çalışma yapmalı ve eczacı kamuoyu üzerine yapıştırılmaya çalışılan 'yolsuzluk' iddiasını çürütmelidir. Çünkü, eczacılarımız büyük bir özveriyle hastalarına en etkin hizmeti vermek için her zaman görevinin başında olmuştur.

Şunu çok net söyleyebiliriz ki; 24 bin eczacıyı temsil eden TEB'in öncelikli amacı; kamu kaynaklarının doğru kullanımı için her türlü çalışmaya destek vermek olmuştur ve daima da böyle olacaktır. Dolayısıyla bir kez daha altını çiziyoruz ki; bizler bu konuyla ilgili üzerimize düşen ne varsa tüm gücümüzle yerine getirmeye hazırız.''