Dr. Yavuz Dizdar'dan “Vicdan Hayat kurtarır!”

Kanserle mücadelenin yanı sıra beslenme gibi toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesinde önemli rol oynayan konulara parmak basan Dr. Yavuz Dizdar’ın son kitabı “Vicdan Hayat kurtarır!” raflardaki yerini aldı. Radyasyon onkoloğu Dr. Dizdar’ın yeni kitabı “Gençler için yaşam kılavuzu!” niteliği taşıyor. Çünkü kitap, mevcut sistemin getirdiği değişikliklerin bugünün gençlerini ve onların geleceğini nasıl etkileyeceğini irdeliyor.

ntv.com.tr 22.11.2018 - 16:17

Dr. Yavuz Dizdar'dan “Vicdan Hayat kurtarır!”

Daha çok beslenme konusunda toplum sağlığını tehdit eden ürünler ve alışkanlıklar ile ilgili açıklamalarıyla dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, Türkiye’nin kanserle mücadelesinde yaptığı katkılarla tanınıyor.

Daha önce “Yemezler!”, “Kansere Çözüm Var!” (çok yazarlı) gibi kitapları yayımlanan Dr. Dizdar’ın yeni kitabı “Vicdan Hayat kurtarır!” okuyucuyla buluştu.

Ancak “Vicdan Hayat kurtarır!” kitabında Dr. Dizdar okuyucuyu, diğer kitaplarından farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Çünkü kendi çocukluğunu, mesleğini nasıl seçtiğini, aşklarını, işlerin üzerine nasıl kaldığını, yani yaşama nasıl baktığını anlattığı bu kitapla Dr. Dizdar, günümüz gençliğine de adeta “yol gösteriyor.”

Geleceğin neler “getireceğini” irdeleyen Dizdar’a göre, mevcut sistemin getirdiği değişiklikler bugünün gençlerini ister istemez işsiz ve belki de eşsiz bırakacak. Dolayısıyla bu kitap sağlıklı beslenme kitabı değil, sistemin açmazlarını ve direnç noktalarını tanımlıyor. 

Dr. Yavuz Dizdar’ın yazdığı, Şükriye Özgül’ün yayına hazırladığı kitabı tıpla ve doktorla ilişkisi olan ve olacak herkesin okuması öneriliyor ancak hedef kitleyi daha çok gençler oluşturuyor.

“Vicdan Hayat kurtarır!” kitabında dikkat çeken bazı başlıklar ise şöyle:

Kızartmayı bırakarak kanserden korunulmaz.
Kanser tanısı konulan vakaların büyük bir kısmı kanser değil.
Hastalık patlamasının bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum.
Doktor öğrendiği her şeyi paraya çevirmeye çalışıyor.
Şaşaalı hastane olması önemli değil. İçinde adam var mı sen ona bak.
2050’de iki kişiden birinin otistik olması bekleniyor.
Patronlar hile hurda bilen adamları işe almak istiyor.
Özel üniversiteler büyük boy kreş gibiler.
Kokoreç Avrupa Birliği’ne atılmış bir goldür.
Pilicin kanserle ilişkisini Ulusal Onkoloji Kongresi’nde anlatmak istedim, kabul edilmedi.
Herkes halkı suçluyor. Ama halk zaten biziz.

Sayfa Yükleniyor...