Farkındalığı arttırmak, Down sendromlu insanların hayattaki konumlarına dikkat çekmek ve onların da var olduğu gerçeğini unutturmamak için yürüyecekler.

Bu yıl ülkemizde üçüncüsü düzenlenen Biz Buradayız, Dostluk Yürüyüşleri 1995 yılından beri dünyanın değişik ülkelerinde yapılıyor. Şenlikli, müzikli ve bol balonlu yürüyüş, Down sendromlu insanlara destek amacı taşıyor. Dünya ile eşzamanlı gerçekleştirilen yürüyüşe birçok da ünlü simanın katılması bekleniyor.

Ülke veya sosyo-ekonomik farklılık gözetmeden her 800 doğumda bir görülen Down Sendromu, genetik bir farklılık. Bununla birlikte bebeklik döneminden itibaren uygulanan erken ve sürekli eğitim programları ile Down sendromlu insanlar da pek çok başarıya imza atıyor.

Eğitim programları sayesinde Down sendromlu insanlar lise hatta üniversite bitirip ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor. Herkes gibi farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahip olan Down sendromlu insanların kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteği almasının önemini savunan Down Sendromu Derneği, erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, oyun grupları gibi seçeneklerin aileler tarafından iyice değerlendirilip, doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor.

“Biz Buradayız” yürüyüşü, 30 Eylül Pazar günü, Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin yanında saat 15.00’de ve eşzamanlı olarak İzmir Karşıyaka Çarşı’da başlayacak. Yürüyüşe sadece Down sendromlu çocuk aileleri değil, kaynaşmanın, farklı olanı kabul etmenin gücünü göstermek adına herkes davetli.