DSÖ: Türkiye’yi örnek alın

Dünya Sağlık Örgütü 2013 yılı Küresel Tütün Kontrol Raporu'nda, tütün kontrolünde dünyanın en ileri ülkesinin Türkiye olduğu açıklandı. Raporda diğer ülkelere Türkiye’yi örnek almaları tavsiye edildi.

12.07.2013 - 17:02

DSÖ: Türkiye’yi örnek alın

TürkiyeYeşilay Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, dünya genelindeki 195 ülkenin tütün kontrolü politikalarının değerlendirildiği raporda Dünya Sağlık Örgütü, bu politikaların tümünü yerine getiren ilk ve tek ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı. Raporda, 6 politikanın 4’ünü yerine getirebilen ülke sayısının ise sadece 3 (Brezilya, İran ve Panama) olduğu belirtildi.

2007 yılından bu yana tütün kontrolünde önemli gelişmelerin olduğuna yer verilen raporda, ancak tütün endüstrisinin pazarlama stratejileri nedeniyle istenilen noktanın henüz daha uzağında olunduğu ve küresel tütün kontrolü hedeflerine ulaşılabilmesi için diğer ülkelerin Türkiye’yi örnek almaları ve izlemeleri gerektiği belirtildi.

DSÖ Türkiye Ofisi’nden yapılan açıklamada ise bu önemli halk sağlığı probleminde, tütün endüstrisinin tüm karşı çabalarına rağmen, ülkemizi dünyanın bir numarasına taşıyan ve DSÖ tarafından diğer ülkelere örnek gösterilmesinde katkısı olan tüm şahıs ve kurumlara teşekkür edildi.

ÖNLEMLER İŞE YARADI
Raporda Türkiye’deki tütün politikalarının tarihçesine yer verilirken, en son 2008 yılında yapılan düzenlemelerin de detayları paylaşıldı. Tütün politikalarında Türkiye’yi başarıya ulaştıran ve diğer ülkelere de tavsiye edilen temel düzenlemeler ise şöyle:
- Sigara bırakmanın teşvik edilmesi ve sigara bırakma merkezlerinin kurulması,
- Sigara paketlerindeki uyarıların yaygınlaştırılması,
- Tütün mamullerinin reklam, sponsorluk ve promosyon çalışmalarının yasaklanması,
- Kamu spotları,
- Tütün ürünlerinde vergilerin artırılması.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...