DSÖ: Türkler tembel

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Türk insanı, fiziksel aktiviteler açısından yetersiz. Türk erkeklerinin yüzde 40-50’si hareketsiz yaşıyor, kadınlarda ise hareketsizlik oranı daha yüksek.

23.07.2012 - 10:37

DSÖ: Türkler tembel

Örgütün desteğiyle Brezilya’daki Pelotas Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan uluslararası araştırmayla ülkeler bazında tembellik endeksi çıkartıldı. Buna göre yüzde 71.9’u yeterli fiziksel etkinlikte bulunmayan Maltalılar, dünyanın en tembel insan topluluğu olarak açıklandı.

Malta’yı, yüzde 69’luk oranıyla Suudi Arabistan izlerken, yüzde 68.3’lük oranla Sırbistan dördüncü oldu. Dünya nüfusunun yüzde 89’unu temsil eden 122 ülkede yapılan araştırmaya göre yüzde 56’sı tembel olan Türk halkı, listenin 15. sırasında.

KADINLAR DAHA HAREKETSİZ
Türk erkeklerinin arasında hareketsiz yaşayanların oranı yüzde 40-50 arasında kalırken, kadınlarda bu oran yüzde 50’nin üzerinde çıkıyor. Araştırmanın baz aldığı kriterlere göre tembel olmamak için, kişinin, haftada en az beş gün 30 dakika ortalama düzeyde egzersiz (hızlı yürüme) yapması, haftada en az üç gün 20 dakika boyunca daha hareketli idman yapması ya da bu iki kriteri karşılayacak ölçüde hareketli olması gerekiyor.

Avrupa kıtası bazında bakıldığında tembellik sıralamasında Malta ve Sırbistan’ı yüzde 63.3’lük oranıyla İngiltere izliyor. Türkiye bu alanda Avrupa dördüncüsü. Kıtanın fiziksel açıdan en hareketli nüfuslarıysa Yunanistan, Estonya ve Hollanda’da. Obezite oranı yüzde 30’un üzerinde olan ABD’de “tembel” diye nitelenebilecek nüfusun tüm nüfusa oranıysa yüzde 40.5.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...