DSÖ'den Erdoğan'a 'sigara' ödülü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Küresel Sigara ile Mücadele 2010 Yılı Özel Ödülü verildi.

19.07.2010 - 12:47

DSÖ'den Erdoğan'a 'sigara' ödülü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kendisine verilen Küresel Sigara ile Mücadele 2010 Yılı Özel Ödülü töreninde yaptığı konuşmada, kapalı alanlarda sigara yasağı ile ilgili düzenlemede Anayasa Mahkemesi'nin hayırlı bir karar vermesini beklediklerini ifade etti.

Sigara yasağı konusunda kahvehanelerin ve çeşitli çevrelerin baskı yaptığını belirten Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 'gençliğin korunması kanunu'nu dikkate alarak hayırlı karar vermesini beklediğini söyledi.

Erdoğan, sigara kullanımını bir intihar olarak gördüğünü belirterek, "İntiharın özgürlüğü olmaz" dedi. Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nda bakanların sigara içmediğini ve içemeyeceğini ifade etti.

Sigara tüketimin, terörden daha fazla kayıp verilmesine neden olduğunu söyleyen Erdoğan, 50'den fazla hastalığın sigara kaynaklı olduğunu, her yıl binlerce kişinin sigaradan kaynaklanan hastalıktan öldüğünü vurguladı.

Konuşmasında, 'dertlerinden dolayı' sigara içtiğini söyleyenlere de mesaj veren Erdoğan, "Ben sizler gibi dertliyim, hatta 70 milyonun derdi ile dertleniyorum ama sizin gibi sigara içmiyorum. Bu vahim tablo karşısında şaşırıyorum. Ekmek parası olmayanların sigara aldığını görüyorum. Nereye gitsem cebinde sigara olanları uyarıyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...