Düğün öncesi en çok istenen estetik!

Yazın gelişiyle birlikte düğün sezonu da açıldı. Gelin ve damat adayları hayatlarının en özel gününde mükemmel görünebilmenin yollarını arıyor. Bunun ilk şartı da güzel bir gülümsemeden geçiyor.

Haberler - ntv.com.tr 26.05.2016 - 10:57 | Son Güncelleme : 26.05.2016 - 11:00

Düğün öncesi en çok istenen estetik!

“Araştırmalar, Türkiye’deki çiftlerin düğün öncesi en fazla yaptırdığı estetiğin diş beyazlatma tekniği olduğunu gösteriyor” diyeni Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, evlilik hazırlığında olan çiftlerin sıklıkla tercih ettiği pratik diş ağartma tekniği olan lazer uygulaması hakkında merak edilen noktalara değindi.

YİYECEK-İÇECEKLER VE ANTİBİYOTİKLER DİŞ RENGİNİ ETKİLEYEBİLİYOR

Yaşlanma etkilerinin yanı sıra soslu, salçalı yiyecekler, kahve, çay ve kola tüketimi, ayrıca sigara kullanımı dişleri kötü yönde etkiliyor. Yanı sıra genetik özellikler ve çocukken alınan antibiyotikler de diş lekelenmeleri yaşanmasına neden olabiliyor. Sararmış ya da lekeli dişlere sahip olmaktan huzursuzluk duyan kişiler ise daha beyaz dişler için çeşitli yöntemler arıyor. Bu kişilere, tercihlerine göre farklı beyazlatma teknikleri uygulanabildiğini söyleyen Prof. Üşümez, son dönemde en çok lazerle diş ağartma tekniğinin önerildiğini söylüyor.

”LAZERLE AĞARTMA İLE İKİ-ÜÇ TON BEYAZLAMA SAĞLANABİLİYOR”

Lazerle diş ağartma uygulaması, (bleaching) diş yapısında bulunan organik ve inorganik maddelerin beyazlatma jelleri desteğiyle çözünmesi işlemi. Bu uygulama, diş fırçalama ve ağız bakım suyu kullanımı ile önüne geçilemeyen renklenmelerin çözüme kavuşturulabilmesi için tercih ediliyor. Diş ağartma işleminin, ağartıcı ajanlar olarak adlandırılan çeşitli jellerin kullanımıyla yapılan bir uygulama olduğunu dile getiren Üşümez, “İşlem, dişlere tatbik edilen jelin, lazer ile ısıtılması ve aktive edilmesiyle yapılır. İşlem sırasında lazer kullanımı ile jelin etkisini arttırmak hedeflenir. Böylece dişlerde iki-üç tona kadar bir beyazlama elde edilebilir” diyor.

DAHA KISA SÜREDE SONUÇ ALMAK MÜMKÜN

Diş ağartma yöntemlerinden en çok ikisinin tercih edildiğini belirten Prof. Üşümez, o yöntemler hakkında şu bilgileri verdi:

“Bunlardan biri; kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği home bleaching yöntemidir. Bu yöntemde kişi, uzman hekim tarafından hazırlanan aparey içerisine düşük bir yüzdeye sahip ağartıcı karbamid peroksit koyar. Daha sonra, hekimin önereceği 1-4 hafta arası bir süre boyunca da tatbik eder. Eğer kişinin bekleyecek vakti varsa bu yöntemi uygulayabilir. Diğer bir ağartma yöntemi ise, alanında uzman hekimler tarafından yapılan ve daha yüksek oranlara sahip karbamid peroksit kullanılan office bleaching’tir. Bu yöntem, lazer kullanıldığı için daha etkili olup, daha kısa bir sürede sonuç verir. Office bleaching uygulanırken, hastanın diş yüzeyine renkli bir yapıda olan ağartıcı jel sürülür. İşlem sırasında zarar görmemesi için de diş etlerine koruyucu tatbik edilir. Ardından lazer ışınları ağartıcı jele uygulanır ve böylece jel aktive edilir.”

DİŞLERDEKİ BEYAZLIĞIN ÖMRÜNÜ NELER ETKİLEYOR?

Lazerle diş ağartmanın dayanma süresi kişiden kişiye değişebiliyor. Fakat genel olarak bu sürenin 2 ile 3 yıl arasında olduğunu dile getiren Prof. Üşümez, “”Ancak uygulama sonrası çay, kahve, kola gibi kafeinli ve asitli içeceklerin yanı sıra soslu ve salçalı yiyeceklerin tüketim miktarı, elde edilen beyazlığın süresini etkileyebilir. Böyle besinlerin tüketim sınırlamasına dikkat edilir ve ağız bakımı gerektiği gibi yapılırsa, beyazlık süresinin uzayacağı söylenebilir” diyor.

Sayfa Yükleniyor...