Duman soluyanlar bu hastalığa yakalanıyor

Sigara içenlerin hastalığı olarak bilinen KOAH, yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, toplumda sık görülen ve iş gücü kaybına en çok neden olan hastalık.

Haberler 01.11.2010 - 09:39

Duman soluyanlar bu hastalığa yakalanıyor

Temel olarak kronik bronşit ve amfizem gibi hastalıkları kapsayan KOAH hastalığının etkili şekilde tedavi edilmesi büyük önem taşıyor. Tedavinin ilk şartı ise sigarayı bırakmak.

Acıbadem Fulya Hastanesi’den Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran, KOAH hastalığının daha çok sigara içenlerde ortaya çıktığını belirtti. Anadolu’da tezek ve odun yakma sonucunda dumana maruz kalan kadınlarda hastalığın görüldüğüne değinen Baran, endüstriyel dumanlara maruz kalanlarda da hastalığa sık rastlandığını söyledi. Doç. Dr. Reha Baran, KOAH hastalığının özelliklerini şöyle sıraladı:

Efor sırasında nefes darlığı ve zorlanma olur. Kişi eski kondisyonunu kaybeder. Öksürük bu tip hastalarda herhangi bir nedeni olmadan ortaya çıkar. Anfizemli olanlarda efor kapasitesi azalır, hastalar genellikle 20 yıldan fazla bir süredir sigara içtiklerini anlatır. Solunum fonksiyon testlerinde bozulmalar vardır. Kronik bir hastalıktır, akciğerde ve bronşlarda belirgin bir hasar oluştuğundan geri dönüşümü zordur, tamamen normale dönmez. Bu tip hastaların bol su içmeleri gerekiyor, ilaçlarını düzenli kullanmaları ve spor yapmaları gerekiyor. Balgam söktürücü işlemlerin yapılması önem taşıyor.

ERKEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
Egzersiz kapasitesinin artması, solunum kaslarının güçlendirilmesi gerekiyor. Akut ataklarda ise bu hastalar nefes açlığı çekiyor ve ateşleri yüksek olabiliyor. Bu nedenle uzun süre hastanede yatabiliyorlar. Destek tedavileri gerekiyor çünkü oksijen ihtiyacı duyuyorlar. KOAH hastalığının derecesi de çok önemlidir. Hafif, orta, ağır, çok ağır dereceleri vardır. Hastalar sigara içmeye devam ederse ömür boyu oksijen kullanmak zorunda kalabilir. Bu nedenle KOAH hastalarının erken dönemde tespit edilmesi ve sigarayı bir an önce bırakmalarının sağlanması lazım.“

AKUT BRONŞİTLE KARIŞTIRILMAMALI
Kronik bronşit ve amfizemin KOAH’ a yol açan iki temel hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Reha Baran, akut bronşitle KOAH’ın karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

“Geçici olan ve uzun süre devam etmeyen bir bronşit türü. Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar sırasında oluyor. Öksürük, nefes darlığı, sarı-yeşil balgam çıkarma, ateş yükselmesi, boğaz ağrısı ve nezle, solunum sırasında anormallikler oluşması gibi belirtiler görülüyor.”BELİRTİLER 6 HAFTAYA KADAR UZAYABİLİR
Uygun antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlarla akut bronşitin tedavi edildiğine değinen Doç. Dr. Reha Baran, “Tedaviye yanıtsız bazı hastalarda kortizon da veriyoruz. Bu hastaların bol su içmesini öneriyoruz. Bazen belirtiler 6 haftaya kadar uzayabilir, 10-14 gün içinde tedavileri tamamlanır. Bazılarında oksijen ihtiyacı olabilir. Kandaki oksijen değerine bakarak oksijen ihtiyacı olup olmadığına karar verilir ve oksijen desteği sağlanır. Bronşitlerin sinüzitlerle de ilgisi olduğundan, sinüzitin nefes borusuna akması nedeniyle bronşiyal hasar oluşabiliyor ve bronşitleri alevlendirebiliyor. Bu nedenle bronşitli hastalarda KBB sorgulamasının da yapılması fayda sağlıyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...