'Dumansız hava'yı delene ceza yağacak

Kapalı alanda sigara içenlere ceza verme yetkisinin belediyeden alınarak valiliklere verileceğini açıklayan Recep Akdağ, cezaların katlanacağını söyledi,“Ruhsat iptaline kadar gidecek” dedi.

30.12.2010 - 16:50

'Dumansız hava'yı delene ceza yağacak

Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın hizmet binasının açılışı ve başarılı bulunan projelerin kamuoyuna açıklanması toplantısına katılmak için Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Akdağ, bir gazetecinin sorusu üzerine “Dumansız hava sahası konusunda yeni gelişmeler var. Bunu Türkiye'ye duyurmamız lazım'' dedi.

Yasa yapıldığında yasağa uyulmayan müesseseler açısından cezalar öngörüldüğünü ifade eden Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

''Yani kolluk kuvvetleri, bir lokanta ve restoranda, barda sigara içilmesine müsaade eden işletme sahibine para cezası uygulayacaktı. Bu para cezaları büyük oranda tahakkuk ettirildi. Denetlemeler sıkı biçimde sürdü. Ama yasa şunu söylüyordu: Belediye encümenleri de bu tahakkuk ettirilen miktarları müesseseden tahsil edecekler. Maalesef, belediyelerin bu hususta görevlerini zaman zaman çok ciddi biçimde aksattıklarına şahit olduk. Tahsilat oranları Türkiye genelinde yüzde 20'yi, 25'i geçmedi. Bunun anlamı, bu tahsilatları yapmayan belediyeler, görevlerini yapmamış oldular.''

Valiliklere, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olarak genelgeler gönderdiklerini anlatan Akdağ, şöyle devam etti:

''Bu şekilde görevlerini yapmayan belediyelere, savcılıklara şikayet etmeye varana kadar yaptırım uygulayacağız. Çünkü, bu ihtiyari bir görev değil, ceza verilmişse belediye bunu tahsil etmek durumunda. Bununla beraber bu görev, yeterince belediyeler tarafından yerine getirilmemiş durumda.

"YASANIN DELİNMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ"
Şimdi biz yasayı da değiştiriyoruz. Bu cezaların tahsilini de valiliklere veriyoruz. Böyle bir kanun değişikliği için de şu anda bir hazırlığımız var. Ayrıca müesseselerinde sigara içirten yerler için cezalar katlanarak gidecek. Birkaç tekrardan sonra ruhsat iptaline giden yeni bir süreç oluşturmuş olacağız. Yasada yapacağımız değişiklikle. Bunu önemsiyoruz. Çünkü Türkiye bu meseleyi artık içselleştirmiş durumda. Bunu, bazı kuruluşların delmesine müsaade edemeyiz.

Ben bu kuruluş sahiplerine sesleniyorum; kendilerine ve kuruluşlarına zarar vermesinler ve kuruluşlarında sigara içirtmesinler. Buna asla müsamaha etmeyeceğiz. Bu sayın Başbakanımızın kati talimatıdır. Türkiye'de insanımızı tütünün dumanının zararından koruyacağız bu hususta kararlıyız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...