“Dünya Bipolar Günü” için buluştular

Ünlü ressam Vincent Van Gogh'un doğum günü olan 30 Mart aynı zamanda Dünya Bipolar Günü. Türkiye Psikiyatri Derneği, bipolar hastalarının sorunlarına dikkat çekmek için etkinlik düzenledi.

Haberler - NTV Haber 31.03.2017 - 10:22

“Dünya Bipolar Günü” için buluştular

Bipolar bozukluk, yani duygu durum bozukluğu, eski adıyla manik depresyon.

Türk Psikiyatri Derneği Başkanı Timuçin Oral, bu hastalığın iki ucu olduğunu, bunların da manik ve depresif dönem şeklinde görüldüğünü belirterek, „Bu hastaların çok uç noktalarda farklı davrandığını zaman zaman düşünce bozuklukları gösterdiklerini görüyoruz“ dedi.

Dünya Bipolar Günü aynı zamanda ünlü ressam Vincent Van Gogh'un doğum günü. 37 yaşında intihar eden Van Gogh, bipolar hastalığı denince akla ilk gelen isimlerden.

Bipolar Günü nedeniyle, bugüne özel bipolar şarkısı bestelendi. Şarkının klibinde hem manik hem de depresif haller anlatılıyor.

Türk Psikiyatri Derneği Başkanı Timuçin Oral, hastaların yaşadığı ayrımcılığa, damgalamaya dikkat çekmek istediklerini, bipolar bozukluğunun tıpkı diğer hastalıklar gibi, astım, migrem gibi bir hastalık olduğunu anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Bipolar bozukluk hastalarının profesyonel destek almasının şart olduğunu, tedaviden kaçınmanın ise intihara varan olumsuz sonuçlar doğurabileceğini dile getiren Oral, “Nasıl bir zatürre hastasına, ‚gayret et, iyileşmek senin elinde‘ diyemezseniz, bu alanda da hastalara, ‚gayret et, ilaç kullanma, kendin iyileşirsin‘ demek doğru değil“ ifadesini kullandı.

Dernek verilerine göre Türkiye'de 2 milyon bipolar hastası ve bu durumdan dolaylı ya da doğrudan etkilenen 6 milyon aile bireyi var.

Sayfa Yükleniyor...