Türkiye Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, kongrenin Antalya'nın tanıtımı için de büyük bir organizasyon olacağını bildirdi.

12. Dünya Talasemi Kongresi Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, komite üyeleri Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya Yetim Çocukları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Canan Tungar ve turizmci Salih Çene ile Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenleyerek, kongre çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Antalya'da 11-14 Mayısta yapılacak kongreye, 60 ülkeden 3 bin kişinin katılımını beklediklerini belirten Canatan, kongrenin festival havasında olması ve Antalya'nın tanıtımına katkı sağlaması için organizasyon komitesi oluşturduklarını söyledi.

Kongrede, her ülkenin kendi dilinde çeviri yapılacağını belirten Canatan, 325 bildiriyle bilimsel bildiri sunumu rekoru kırılacağını ifade etti. Misafirler için sosyal etkinlikler düzenleneceğini anlatan Canatan, kongrenin tanıtıma da büyük katkı sağlayacağını söyledi. Canatan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Tanıtım Fonundan destek istediklerini belirterek, ''Bununla ilgili dosyalarımızı sunduk. Bu kongre Antalya'nın tanıtımına müthiş katkı sağlayacak'' dedi.

CUMHURBAŞKANLARI DAVET EDİLECEK
Akdeniz ülkelerinin ortak sıkıntısının talasemi olduğuna işaret eden Canatan, Talasemi Kongresi'nin Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye arasında barış köprüsü olması için açılışına bu ülkelerin cumhurbaşkanlarının katılımı için girişimde bulunduklarını söyledi. Canatan, ''Cumhurbaşkanları, talasemili çocukların ellerinden birlikte tutsun istiyoruz'' diye konuştu.

İki yılda bir yapılan talasemi kongresine Sağlık Bakanlığının da destek verdiğini söyleyen Canatan, açılışa Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı davet ettiklerini, cevap beklediklerini kaydetti.

TALASEMİ YÜZDE 5 SIKLIKTA GÖRÜLÜYOR
Talaseminin dünyada yüzde 5 sıklıkta görüldüğünü, 266 milyon taşıyıcı olduğunu, her yıl 300 talasemili hasta bebeğin doğduğunu bildiren Canatan, Türkiye'de 1.5 milyon taşıyıcı, 5 bin 500 civarında da hasta olduğunu söyledi.

Canatan, talasemili hasta sayısının, önleme çalışmalarıyla Türkiye'de yüzde 85 azaldığını, evlenen çiftlerin yüzde 85'ine talasemi testi yapıldığını anlattı.

KONGRE GAZETESİ ÇIKARILMASI PLANLANIYOR
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, kongrenin basın ayağını cemiyet olarak üstlendiklerini belirterek, ''Yurt içi ve yurt dışından gelen gazetecilere ev sahipliği yapacağız. Kongrenin Antalya'nın tanıtımına da önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz'' dedi. Yeni, cemiyet olarak kongre gazetesi çıkarmayı planladıklarını da kaydetti.