Dünyada 60 kişide görülen hastalığa yakalandı

İzmir'de, bacağındaki ağrılar nedeniyle gittiği hastanede kalbinde tümör olduğu tespit edilen genç kız, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Anadolu Ajansı 07.12.2011 - 12:40

Dünyada 60 kişide görülen hastalığa yakalandı

22 yaşındaki Neslihan Kaydan'a, sol bacağında hissizlik ve ağrı şikâyetiyle başvurduğu bir hastanede ortopedik rahatsızlık teşhisi konuldu.

Daha sonra annesinin telkiniyle gittiği Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi'ndeki inceleme ve tetkiklerde genç kızın kalbinde tümör olduğu, tümörden kopan parçanın damarı tıkadığı için bacakta hasar oluşturduğu belirlendi.

''DÜNYADA 60 HASTADA YA VAR YA YOK''
DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüdai Çatalyürek, Neslihan Kaydan'ın sol bacağında atar damar tıkanıklığının olduğunu, bu tıkanıklığın daha çok yaşlılarda, diyabetik hastalarda görüldüğünü, gençlerde çok sık rastlanmadığını, damarı kalpte oluşan tümörden kopan bir parçanın tıkadığını belirlediklerini anlattı.

Hastayı acilen ameliyata aldıklarını ve kalbindeki tümörü temizlediklerini ifade eden Çatalyürek şöyle konuştu: ''Hasta eğer biraz daha geç gelmiş olsaydı hayatını kaybederdi. Kalpteki kocaman, 35 santimetreküplük tümörü temizledik. Bu büyüklükte tümör çok nadir görünür. Kalbin sol karıncığındaki bu tümör dünyada 60 hastada ya var ya yok. Tümörün yerleşim yeri çok ender bir bölge. Neslihan'ın kalbindeki tümör, kalpte en sık görülen miksoma tümörü. Bu tümör yüzde 97 kalbin kulakçık kısmında oluşuyor.

Kulakçık kısmında kan akışı yavaş olduğu için oraya yapışıyor ve kitle kopması yaşanmıyor. Ancak karıncık bölgesindeki kan akış hızı yüksek olduğu için kitle parçalanabiliyor. Bu tümörün parçası genelde beyne gidiyor ve ani ölüme neden oluyor. Bu tümör alınmazsa kan akışını yavaşlatıp kalbin durmasına neden oluyor. Neslihan çok şanslı bir hasta. Damarın tıkanması kalbindeki tümörün ortaya çıkmasını ve yaşamasını sağladı.''

''BİR ŞEYİN YOK DEDİLER''
Neslihan Kaydan ise ayağındaki kasılma, uyuşma, hissizlik şikâyetleri üzerine 4 kez gittiği hastanede kendisine ortopedik ağrı teşhisi konulduğunu, annesinin ısrarı üzerine gittiği DEÜ'de durumun ortaya çıktığını anlattı.

Kaydan, ''Ayağım şişmeye, morarmaya başlamıştı. Hastalığım teşhis edilmese ayağım kesilebilir, hatta kalp atışlarım durabilirmiş. Kalbimde tümörün olduğunu bilmiyordum. Burada öğrenmiş oldum. Ameliyatın ardından şimdi çok rahatım. Çok şanslıymışım, adeta hayata döndüm'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...