Hipofiz hormonunun fazla salgılanması sonucu, boyun ve organların normalden fazla büyümesi anlamına gelen 'hipofiz adenomuna bağlı akromegali' tanısıyla hastaneye yatan 'Dünyanın en uzun boylu adamı' unvanına sahip Sultan Kösen’in tedavisi sürüyor.

Farklı uzmanlık dallarından doktorlar tarafından tetkikler uygulanan Kösen'in tedavisinin yatırılarak sürdürüleceğini bildiren Medicana International Ankara Hastanesi Başhekimi Gülay Kılıç, Kösen'in genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

''Şikâyetlerini gidermeye çalışıyoruz. Medyatik olduğu için iyi niyetli yardım edilmeye çalışılmış ama çok organize olmayan yardımlar onu zaman zaman sıkıntıya sokmuş. Biz hem onun psikolojik olarak dinlenmesi hem de fiziğine uygun ortam sağlayarak daha rahat bir şekilde tetkik ve tedavisini yapalım istiyoruz. Ona daha çok faydalı olalım diye böyle bir ortam yarattık. Şu anda her şey yolunda gidiyor. Ona yararlı olabileceğimiz maksimum faydayı sağlayıp, sıkıntıları en aza indirdikten sonra taburcu edeceğiz. Tetkiklerini en hızlı şekilde toparlayıp ona en yararlı şemayı çıkartacağız. Daha önce kullandığı ilaç ve tedavileri var ona devam ediyoruz. Birkaç gün içerisinde tüm tetkikleri tamamlanacak.''

Kösen'in doktorlarından Fulya Tanyeri Tenocak da, hastanın genel durumunun iyi olduğunu, büyüme hormonundan dolayı boy büyümesi yakınması ile fizik tedavisinin devam ettiğini söyledi. Tenocak, Kösen'in hormon dengesinin de iyi olduğunu MR sonuçlarına göre yeni bir tedavi yolu belirleyeceklerini de kaydetti.

2 METRE 47 SANTİMETRE BOYUNDA VE 147 KİLO
Fizik Tedavi Uzmanı İsmail Özturan ise 2 metre 47 santimetre boyunda ve 147 kilo olan Sultan Kösen'in, uzamanın kas iskelet sistemini etkilediğini belirterek, kas ve iskelet sistemine aşırı yük binmesi sonucu bir takım deformasyonlar oluştuğunu kaydetti. Kösen'in ayaklarında his kaybının oluştuğunu bu nedenle de ayaklarında bazı yaraların ortaya çıktığını, kas erimeleri ve kas güçsüzlüklerinin de yaşandığını belirten Özturan, elektriksel uyarıların da içinde bulunduğu bir dizi tedavi yöntemi kullandıklarını kaydetti. Özturan, tedavinin şu anda iyi gittiğini belirtti.

''HEP SAĞLIK SORUNLARI İLE BOĞUŞTUM''
Sultan Kösen de, bugüne kadar hep sağlık sorunları ile boğuştuğunu, hormon bozukluğu nedeniyle birçok hastalığında beraberinde ortayı çıktığını söyledi. Kösen, tedavisini daha önce tam olarak yaptıramadığını belirterek, şunları söyledi:


''Hastalığımı medyadan duyup beni tedavi etmek için misafir eden hastane yetkililerine teşekkür ediyorum. Medyaya yansıdığı gibi durumum çok kötü değil. Şu anda iyiyim ve tedavi oluyorum. En kısa zamanda sevenlerim ile birlikte olacağım. Ama ben 36 ülke gezerek, ülkemi anlı şanlı temsil ettim. Devletimin bana sahip çıkmasını istiyorum. Dünyanın birçok yerinde ülkemi temsil ettim, '12 dev adam' gibi devletim bana da sahip çıksın.''