2013 yılı Kurban Organizasyonu ile Afrika’ya bayram coşkusunu yaşatmaya hazırlanan Yeryüzü Doktorları, bölgeye yardım ve gözlem için gidecek olan kişilerin kendi sağlıklarından olmamaları için bir eğitim düzenleyecek. 28 Eylül Cumartesi günü Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi’nde saat 10:00’da başlayacak olan eğitim İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Uzm. Dr. İlker İnanç Balkan ve Acil ve Afet Derneği Genel Başkanı Dr. İlhan Öztürk tarafından verilecek.

Özellikle Kurban organizasyonları nedeniyle Afrika ve Asya ülkelerine gidecek olan kişilerin bölgesel hastalıklara karşı önlem almaları gerekiyor. “Dünyaya iyilik taşırken sağlığınızı nasıl koruyacağınızı öğrenin” mesajı ile düzenlenecek Seyahat Sağlığı Eğitimi’ne yardım kuruluşları çalışan veya gönüllülerinin yanında onlara eşlik ederek iyiliği dünyaya duyuran basın mensuplarının de katılımı bekleniyor.

Tropikal hastalıklar, bulaşıcı hastalıklardan korunma ve genel hijyen, pratik koruyucu tedbirler, seyahat sağlık kiti hazırlama, risklerle karşılaşıldığında başvurulacak tedbirler ve ilkyardım konularında verilecek olan eğitim, yolculuk sürecinde karşılaşılacak risklerin azaltılmasına yardımcı olacak.