Dünyayı saran yeni moda (Bıyık ekimi nedir?)

Son yıllarda tüm dünyada hızla yayılan bıyık bırakma modası ülkemizdeki erkekleri de etkisi altına almış durumda.

ntv.com.tr 14.01.2016 - 13:28 | Son Güncelleme : 14.01.2016 - 13:32

Dünyayı saran yeni moda (Bıyık ekimi nedir?)

Erkekler için önemli bir sembol olmakla beraber siyasi bir simge de olan bıyık, bir dönem popülaritesini yitirmiş olsa da, son yıllarda Hollywood'un ünlü yakışıklılarının bıyık bırakarak gururla ortaya çıkmasıyla tekrar gündeme geldi. Ayrıca ülkemizde yayınlanan dönem dizilerinin ve gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan hipster kültürünün de bıyık bırakma modasına etkisi oldu.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Opr. Dr. Afet Öncel de, bıyık modasının dünyada hızla yayıldığını söylüyor.

“ASİMETRİK YA DA SEYREK BIYIKLARA SON”

Erkeklik, güç ve statü sembolü olarak da görülen bıyığın eksikliği veya yokluğunun, yeni yöntemler ve cihazlar sayesinde, etkili şekilde tedavi edilebildiğini belirten Öncel, bıyık ekimi ile seyrek olan veya hiç çıkmayan bıyıkların, yara, ameliyat ve yanık izi haricinde dermatolojik rahatsızlıklara bağlı kıl kaybı olan alanların tedavi edilebildiğini aktarıyor: “Yanı sıra asimetrik bıyıklar ya da ince bıyıklar da düzeltilebilir. Bıyık ekimi işlemi lokal anestezi altında uygulandığı için hasta işlem süresince herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Hasta uygulama sonrasında rahatlıkla günlük yaşamına devam edebilir.”

“HER MEVSİM YAPILABİLİYOR”

Genel olarak tek seansta uygulanan bıyık ekimine özgü bir zaman dilimi olmadığını dile getiren Öncel, işlem hakkında şu bilgileri veriyor: “İşlemin süresi, transfer edilecek kök sayısına bağlı olmak kaydıyla birkaç saat sürer. FUE (folliküler ünite ekstraksiyonu) tekniği ile alınan kıl kökleri belirlenen bıyık alanına, istenilen sıklıkta ve o bölgede olması gereken doğal açısıyla ekilir. Ekim işlemi 0,6-0,7 milimetrelik kesici olmayan delici iğneler kullanılarak ve hastanın cildi kesilmeden yapılmalıdır. Bu şekilde hem ekim süresi kısalır hem de jiletle tıraş olunsa dahi ciltte çukurluk görünmez.”

HEM BIYIK HEM SAKAL

Ekilen bıyıkların yaklaşık 2 hafta boyunca dökülebildiğini ancak dökülen yerlerden yeni çıkan köklerin kalıcı olduğunu söyleyen Öncel, bıyık modası gibi sakal ekiminin de son dönemde popüler olduğunu belirterek, “Sakal ekiminde de FUE yöntemi kullanılır. Bıyık ekimi işleminde olduğu gibi sakal ekimi de; genetik olarak dökülmeyen bölgelerden alınan, hastanın kendi sakal ve saçları ile yapılan bir uygulamadır. Sakal ekimi sonrası doğal görünüm kazanılır ve hasta kalıcı sakallara kavuşur” diyor.

Sayfa Yükleniyor...