Duruşmada kalp krizi geçirdi bacaktan yapılan bypass ile ayağa kalktı

Duruşma sırasında kalp krizi geçiren ve dört damarının tıkalı olduğu belirlenen avukat Çakır, bacağından kapalı yöntemle damar alınarak yapılan bypass ameliyatından kısa süre sonra ayağa kalktı.

Anadolu Ajansı 02.05.2017 - 12:43

Duruşmada kalp krizi geçirdi bacaktan yapılan bypass ile ayağa kalktı

36 yaşındaki avukat Fatih Çakır'ın, duruşma sırasında kalp krizi geçirmesinin ardından kaldırıldığı hastanede kalbinde dört damarın tıkalı olduğu belirlendi.

Çakır, teşhisin ardından Ankara'da Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Haşmet Bardakçı'ya başvurdu. Prof. Dr. Bardakçı, Çakır'ın tıkalı damarlarını kapalı yöntemle bacağından aldığı damarla değiştirdi.

Ameliyat hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bardakçı, genç hastalarda çok az kesiler yaparak damarları değiştirdiklerini belirterek, "Fatih Çakır'da yaptığımız bir koroner bypass ameliyatı. Kalbinde dört damarını değiştirdik. Koroner bypass yaşı maalesef tüm dünyada ve Türkiye'de de çok düştü." dedi.

Özellikle genç hastaların günlük yaşantılarına bir an önce dönebilmeleri için yeni tedavi yöntemlerini araştırdıklarını ve kapalı yöntemlerini uyguladıklarını ifade eden Bardakçı, operasyon sırasında hastanın vücudunda küçük kesilerin olmasına özen gösterdiklerini vurguladı.

"BİR SANTİMLİK KESİDEN BÜTÜNÜ DAMARLARINI ALIYORUZ"

Bardakçı, klasik yöntemle gerçekleştirilen koroner bypass ameliyatlarında hastanın bacağından damar alınması için 60 santimlik bir kesi yapıldığına işaret ederek, "Bizim yaptığımız yöntemde endoskopik olarak kamerayla girerek hastanın damarlarını çıkarıyoruz. Bu sayede 1 santimlik kesiden bütün damarlarını alıyoruz. Sonuçta bacakta ya da kolda hiçbir kesi yok. Estetik olmasının yanı sıra kişi ameliyat sonrasında da fizik aktivitelerine daha hızlı dönebiliyor" diye konuştu.

Kapalı ameliyatların kendileri için de avantajları olduğunu dile getiren Bardakçı, hastanın hızlı iyileşmesinin yanı sıra ameliyat yarasına bağlı komplikasyonların da daha az olduğunun altını çizdi.

"FAZLA TÜTÜN KULLANIMINA BAĞLI GELİŞTİĞİ SÖYLENDİ"

Koroner baypas ameliyatı olan ve kapalı yöntemle bacağından damar alınan avukat Çakır da duruşma sırasında yoğun göğüs ve kol ağrısı hissetmesi üzerine yapılan müdahalenin ardından damarlarının tıkalı olduğunu öğrendiğini anlattı.

Trabzon'daki tetkik ve tedavilerden sonra Ankara'ya geldiğini kaydeden Çakır, "Ailemde de geçirilmiş kalp krizi ve yüksek tansiyona bağlı ölümler meydana gelmişti. Bende çok fazla tütün kullanımına bağlı olarak geliştiği söylendi" dedi.

KAHVALTI YAPMAMAK KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

Sayfa Yükleniyor...