Ebola can almaya devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü, 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Batı Afrika'da 22 kişinin ebola salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi. Son rakamla salgında ölenlerin sayısı 208 oldu.

Anadolu Ajansı 05.06.2014 - 10:08

Ebola can almaya devam ediyor

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Gine'de dört gün içinde 21 kişinin daha ebola virüsünden hayatını kaybetmesi sonucu salgının başlangıcından itibaren bu ülkede ölenlerin sayısı 208'e ulaştı.

Liberya'da ise 29 Mayıs-1 Haziran'da ebola virüsü nedeniyle rahatsızlandığı tahmin edilen bir kişi hayatını kaybetti. DSÖ, Liberya'da karşılaşılan bazı sorunlar nedeniyle toplam vaka sayısının değişebildiğini bildirdi.

Sierra Leone'de ise virüs nedeniyle şu ana kadar altı kişi hayatını kaybetmişti.

Açıklamada, son dönemde bölgede pek çok yeni vaka tespit edildiği de ifade edildi.

Ebola virüsü, hasta kişilerin kanı, salgıları ya da vücut sıvıları, kirli iğne veya ortamda bulunan hastalık bulaşan ekipmanlarla temas yoluyla geçiyor.

Ölüm oranı yüzde 90'lara ulaşan hastalık sıklıkla ani ateş, yoğun halsizlik, kas, boğaz ve baş ağrısı ile bulantıyla kendisini gösteriyor. Bu belirtileri kusma, ishal, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve bazı vakalarda iç ve dış kanamalar takip ediyor .

DSÖ, vakaların bildirildiği bölgelerde kalan kişilerin belirtilere karşı tetikte olmasını, ilk hastalık belirtisi görülür görülmez doktora başvurulmasını öneriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...